-->
تاریخ امروز:۲۶ مرداد ۱۴۰۱
فواید رژیم مایوکلینیک

رژیم مایوکلینیک (Mayo Clinic) چیست؟

رژیم مایوکلینیک یک سبک زندگی برای کاهش وزن است که می‌تواند به حفظ وزن سالم در تمام طول عمر کمک کند. این رژیم توسط تیمی از متخصصین کاهش وزن در کلینیک مایو برای مدیریت طولانی مدت وزن ایجاد شده است. درواقع، رژیم مایوکلینیک برای کمک به اصلاح سبک زندگی با کنار گذاشتن عادات غلط و ایجاد عادات صحیح و سالم طراحی شده است. رژیم مایوکلینیک قصد دارد که مسیر کاهش وزن را ساده و مطلوب کند. با مجله بنتو همراه ما باشید!

هدف رژیم مایوکلینیک چیست؟

هدف رژیم مایوکلینیک کمک به کاهش وزن اضافه و پیدا کردن راهی است برای خوردن به نحوی که بتوان وزن ایده‌آل را در تمام طول زندگی حفظ کرد. تمرکز این رژیم بر تغییر روتین‌های روزانه موثر بر وزن شما است. برای مثال ترویج عاداتی چون دریافت بیشتر میوه‌ها و سبزیجات، پرهیز از خوردن مقابل تلویزیون، و داشتن ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز در رژیم مایوکلینیک مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین، این رژیم بر فاکتورهای درونی برای تغییر رفتار مثل ایجاد انگیزه درونی برای کاهش وزن و تعیین اهداف قابل دسترس تاکید دارد.

انواع رژیم لاغری را در اینجا بخوانید…

هدف رژیم مایوکلینیک

چرا باید از رژیم مایوکلینیک پیروی کنید؟

  • رژیم مایوکلینیک توسط متخصصین طراحی شده است.
  • می‌توان از مقدار و نوع مواد غذایی موجود در رژیم مایوکلینیک لذت برد. مثل خوردن بدون محدودیت میوه‌ها و سبزیجات.
  • رژیم مایوکلینیک به شما آموزش می‌دهد که چگونه عادات ناسالم را کنار بگذارید و عادات سالمی را در سبک زندگی خود بگنجانید.
  • رژیم مایوکلینیک سعی دارد با افزایش فعالیت بدنی و تشویق به خوردن غذایی سالم موجب بهبود وضعیت سلامتی افراد شود.
  • در رژیم مایوکلینیک کالری شماری، اندازه‌گیری گرم دقیق چربی‌ها و نیز حذف گروه غذایی خاص وجود ندارد.
  • رژیم مایوکلینیک یک رژیم زرد برای کاهش سریع وزن نیست بلکه رژیمی است برای تمام زندگی.

تذکر: با وجود تمام فواید احتمالی رژیم مایوکلینیک باید توجه داشته باشید که بهتر است قبل از هر رژیم غذایی کاهش وزن خصوصا اگر شرایط بدنی خاصی دارید با متخصص تغذیه مشورت کنید.

رژیم مایوکلینیک چگونه کار می‌کند؟

رژیم مایوکلینیک دارای ۲ فاز است:

فاز اول: شروع از دست دادن وزن در این فاز است. در این فاز که مدت آن ۲ هفته است شما می‌توانید به طور سالم و امن ۲٫۷ تا ۴٫۵ کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید. شما در این فاز یاد می‌گیرید که چگونه ۵ عادت سالم را  به سبک زندگی خود اضافه کنید. فاز اول رژیم مایوکلینیک با کاهش وزن نسبتا قابل توجه و سریع باعث افزایش انگیزه برای ادامه مسیر می‌شود.

رژیم مایوکلینیک برای افراد دیابتی

فاز دوم: این فاز یک رویکرد طولانی مدت برای رژیم و سلامتی است. در این فاز شما راجع به انتخاب‌های غذایی سالم، سایز مصرفی در هر وعده، طراحی منو غذایی، فعالیت بدنی و پایبند بودن به عادات سالم بیشتر یاد خواهید گرفت. در فاز دوم از رژیم مایوکلینیک کاهش وزن۰٫۵ تا ۱ کیلوگرمی در هفته تا رسیدن به وزن ایده‌آل ادامه پیدا می‌کند. همچنین، این فاز به حفظ وزن شما کمک می‌کند.

برای مثال در یک برنامه ۱۴۰۰ کالری، شما می‌توانید ۴ سروینگ میوه و ۴ سروینگ یا بیشتر سبزیجات، ۵ سروینگ کربوهیدرات، ۴ سروینگ پروتئین/ لبنیات و ۳ سروینگ چربی میل کنید.

یک سروینگ معادل چه میزانی است؟ یک سروینگ برای میوه معادل یک توپ تنیس و برای پروتئین معادل یک کف دست است. (۲)

رژیم مایوکلینیک برای افراد دیابتی:

این رژیم حاوی غذاهای غنی از مواد مغذی و محدود از چربی و کالری است. رژیم مایوکلینیک مخصوص دیابت بر مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل تاکید دارد. غذاهای پیشنهادی در این رژیم شامل کربوهیدرات‌های سالم (میوه، حبوبات، سبزیجات، آرد کامل گندم و جو)؛ غذاهای سرشار از فیبر مثل مغزها و لوبیاها؛ ماهی‌های مناسب برای سلامتی قلب مثل سالمون، ماکرال و ماهی تن؛ و چربی‌های مفید مثل چربی موجود در آووکادو، بادام، زیتون و گردو است. در این رژیم مصرف چربی‌های اشباع، ترانس، کلسترول و سدیم محدود می‌شود. (۲)

هرم وزن سالم در رژیم مایوکلینیک:

در رژیم مایوکلینیک شما مجبور به کالری شماری دقیق نیستید. در این رژیم شما می‌توانید از هرم رژیم مایوکلینیک به عنوان یک راهنما برای انتخاب‌های غذایی بهتر استفاده کنید. پیام اصلی این هرم بسیار ساده است و این پیام تشویق به بیشتر خوردن گروه‌های غذایی در قاعده هرم نسبت به غذاهای موجود در قله هرم است.

هرم وزن سالم در رژیم مایوکلینیک

فواید رژیم مایوکلینیک:

به طور کلی کاهش وزن حاصل از یک رژیم سالم و مغذی مثل رژیم مایوکلینیک می‌تواند باعث کاهش خطرات سلامتی مرتبط با چاقی از جمله بیماری‌های قلبی، فشارخون بالا، دیابت و آپنه شبانه شود.

خطرات رژیم مایوکلینیک:

رژیم مایوکلینیک عموما برای بزرگسالان ایمن و بی خطر است. مصرف مواد غذایی توصیه شده در این رژیم می‌تواند مواد مغذی و فیبر مورد نیاز بدن را تامین کند. اگر شما عادت به مصرف فیبر در رژیم غذایی خود نداشته باشید؛ ممکن است به دلیل تغییرات ایجاد شده در دستگاه گوارش شرایطی مثل نفخ را تجربه کنید.

همچنین، مصرف مقدار قابل توجهی میوه ممکن است بر قندخون و یا پروفایل چربی‌های خون شما اثر بگذارد. این اثر با کاهش وزن به مرور متعادل می‌شود. در صورتیکه شما دیابت و یا هر شرایط سلامتی خاص دیگر دارید حتما باید قبل از شروع رژیم مایوکلینیک با متخصص تغذیه مشورت کنید. برای مثال بهتر است در دیابت بخشی از میوه‌ها در رژیم غذایی با سبزیجات جایگزین شوند.

منابع:

  1. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/weight-loss/in-depth/mayo-clinic-diet/art-20045460
  2. https://health.usnews.com/best-diet/mayo-clinic-diet
  3. https://www.youtube.com/user/mayoclinic
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دوازده =