-->
تاریخ امروز:۹ تیر ۱۴۰۱
چند نوع رژیم لاغری داریم؟

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟

انواع رژیم لاغری با هدف کمک به تناسب اندام وجود دارد. هر کدام از آن‌ها ابتدا برای انتخاب سبک زندگی سالم مورد استفاده قرار می‌گیرند. فاکتورهای زیادی برای انتخاب درست رژیم غذایی باید بررسی شود. پرهیز از خوردن موادغذایی ناسالم و تهدید کننده سلامتی هم قطعا مهم خواهد بود. در این مقاله قصد داریم با نگاه دقیق و علمی به هر کدام از انواع رژیم لاغری، به شناخت بهتر آن‌ها کمک کنیم. همراه مجله بنتو باشید.

۱٫ رژیم ویت واچرز (weight watchers diet)

رژیم ویت واچرز یا رژیم مراقبت وزن، یکی از محبوب ترین برنامه‌های غذایی لاغری محسوب می‌شود. که افراد زیادی در سراسر جهان برای کاهش وزن و دستیابی به تناسب اندام، از آن بهره می‌برند. این رژیم غذایی شامل به کارگیری یکسری روش‌ها و اعمال یکسری محدودیت‌ها به منظور بهبود سلامت اعضای مختلف بدن با داشتن یک برنامه غذایی سالم و همچنین افزایش تحرک و فعالیت‌های بدنی هدفمند است.

در حقیقت همانطور که از اسم این رژیم پیداست، افراد می‌توانند به صورت هدفمند به کنترل وزن خود بپردازند. و با آهستگی و به صورت مداوم اقدام به کاهش وزن و تغییر سبک زندگی خود بکنند. این رژیم غذایی در قیاس با سایر انواع رژیم‌ها، محدودیت‌های نسبتا کمتر و آسان‌تری را شامل می‌شود. و مقادیر مناسب از کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها، چربی‌ها و مواد مغذی سالم مورد نیاز بدن را در برنامه غذایی افراد جای می‌دهد. در نتیجه رژیم ویت واچرز یا مراقبت وزن به عنوان یکی از محبوب ترین و منعطف ترین برنامه‌های غذایی شناخته می‌شود.

برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره این رژیم غذایی بدست آورید، پیشنهاد میکنم مقاله رژیم ویت واچرز را بخوانید!

رژيم لاغري ويت واچرز

۲٫ رژیم فلکسترین (flexitarian diet)

رژیم غذایی فلکسیترین یا انعطاف پذیر همانطور که از اسم آن پیداست، یک برنامه غذایی منعطف و نسبتا آسان و لذت بخش به شمار می‌رود. که توصیه اصلی آن مصرف هرچه بیشتر گیاهان و غذاهای گیاهی است. اما در کنار این خوراکی‌های گیاهی، مصرف گوشت و مرغ و سایر انواع محصولات و مشتقات حیوانی نیز به میزانی که از حد مجاز تجاوز نکند، ایرادی ندارد.

پس میبینید که استفاده استفاده گهگاه از گوشت و ماهی وجود دارد.

در حقیقت رژیم فلکسترین، یک نوع رژیم گیاهخواری است. که محدودیت‌های آن نسبت به سایر انواع رژیم‌های گیاهخواری مانند وگان کمتر است. بنابراین اگر می‌خواهید از فواید رژیم‌های گیاهخواری بهره‌مند شوید و در عین حال نمی‌خواهید مصرف گوشت و مرغ و ماهی و محصولات حیوانی را به طور کامل قطع کنید، رژیم فلکسترین یکی از گزینه‌های مناسب برای انتخاب می‌باشد.

رژیم فلکسترین یک الگوی غذایی است که به طور همزمان به سلامتی افراد و عوارض محیط زیستی ناشی از خوردن گوشت توجه می‌کند.

۳٫ رژیم والیومتریک (volumetrics diet)

شما می‌توانید با رژیم والیومتریک ( رژیم حجمی ) همچنان مقادیر متوسط یا زیاد از غذاها و خوراکی‌های مختلف را بخورید، اما به کاهش وزن خود ادامه دهید! در حقیقت این برنامه غذایی به افراد کمک می‌کند تا با ایجاد تغییرات مفید در سبد غذایی شان و استفاده از غذاهای سالم، مقادیر زیادی از این خوراکی‌ها را بخورند اما همچنان به کاهش وزن خود ادامه دهند.

در حقیقت تمرکز این برنامه غذایی، بر ایجاد احساس سیری در افراد است. زیرا بر اساس تحقیقات صورت گرفته، شما تنها زمانی احساس سیری می‌کنید. که حجم کافی از مواد غذایی را مصرف کرده باشید. و ایجاد احساس سیری ارتباط زیادی به میزان مصرف چربی‌ها، کربوهیدرات‌ها، پروتئین‌ها و سایر مواد مغذی مورد نیاز بدن در طول روز ندارد.

رژیم والیومتریک به جای حذف یک غذای خاص یا یک گروه غذایی، بر انتخاب غذای مناسب تاکید دارد. برای اینکه بیشتر درباره آن بدانید، خواندن مقاله رژیم والیومتریک پیشنهاد می‌شود!

درباره رژیم والیومتریک چه میدانید

۴٫ رژیم دَش (dash)

رژیم دَش که یک برنامه غذایی برای کنترل بیماری فشار خون نیز به شمار می‌رود، بر وجود مقادیر مناسب و مورد نیاز از انواع غذاها و مواد مغذی مورد نیاز بدن تاکید دارد. در حقیقت رژیم دش به عنوان یک رژیم غذایی مادام العمر برای افرادی به شمار می‌رود که در خطر ابتلا به فشار خون بالا قرار دارند یا اینکه به این بیماری مبتلا شده‌اند. و در تلاش برای کنترل علائم آن هستند.

اصول کلی این رژیم به عنوان یکی از انواع رژیم لاغری، مبتنی بر کاهش سدیم دریافتی بدن از طریق رژیم غذایی و افزایش خوراکی‌های حاوی مواد مغذی مفید برای کاهش فشار خون مانند پتاسیم، کلسیم و منیزیم در سبد غذایی است. این موضوع برای کنترل فشار خون و همچنین کاهش خطر ابتلا به آن بسیار موثر خواهد بود.

مطالعات نشان داده است که رژیم غذایی DASH یک انتخاب مناسب برای مدیریت وزن است. درباره رژیم دش بیشتر بدانید!

۵٫ رژیم غذایی مدیترانه‌ای (Mediterranean diet)

رژیم مدیترانه‌ای شامل یک برنامه غذایی سلامت محور مربوط به عادات غذایی سالم مردم کشورهای کنار دریای مدیترانه نظیر فرانسه، یونان، ایتالیا و اسپانیا به شمار می‌رود. در نتیجه انواع مختلفی از این رژیم غذایی وجود دارد. که با توجه به نوع آن، می‌توان تفاوت‌هایی را مشاهده نمود.

اما به طور کلی توصیه اصلی انواع رژیم‌های مدیترانه‌ای، داشتن برنامه غذایی سرشار از سبزیجات، میوه‌ها، حبوبات، آجیل‌ها، انواع لوبیا، غلات، ماهی‌ها و انواع روغن‌ها و چربی‌های سالم است. همچنین این رژیم افراد را به کمتر کردن میزان مصرف گوشت و لبنیات تشویق می‌کند. در نتیجه مهم ترین فایده رژیم مدیترانه‌ای، بهبود سطح سلامت کلی بدن و به ویژه سلامت قلب و عروق می‌باشد.

رژیم مدیترانه‌ای به دلیل محتوای بالای فیبر رژیمی سبب افزایش باکتری‌های مفید و نیز برقراری تعادل بین جمعیت باکتری‌ها میگردد. متعادل بودن میکروبیوم دستگاه گوارش سبب کاهش التهاب و بیماری‌های متابولیک می‌شود. درباره رژیم مدیترانه‌ای اطلاعات بیشتری برای شما قرار دادیم!

رژیم مایوکلینیک برای افراد دیابتی

۶٫ رژیم مایوکلینیک (Mayo Clinic)

هدف رژیم مایوکلینیک کمک به کاهش وزن اضافه و پیدا کردن راهی است برای خوردن به نحوی که بتوان وزن ایده‌آل را در تمام طول زندگی حفظ کرد. این رژیم حاوی غذاهای غنی از مواد مغذی و محدود از چربی و کالری است. رژیم مایوکلینیک مخصوص دیابت بر مصرف میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل تاکید دارد. رژیم مایوکلینیک عموما برای بزرگسالان ایمن و بی خطر است. اما قطعا مشورت با متخصص تغذیه مهم خواهد بود! در این مقاله درباره رژیم مایوکلینیک بیشتر بدانید.

۷٫ رژیم مایند (Mind diet)

رژیم غذایی مایند با هدف کاهش خطر و یا کاهش پیشرفت آلزایمر برنامه ریزی شده است. بهبود عملکرد مغز و جلوگیری از زوال عقل از اهداف این رژیم است. یافته‌های جدید نشان داده‌اند که یک الگوی غذایی مشخص تاثیر به مراتب بیشتری نسبت به یک ماده مغذی خاص بر کاهش روند این بیماری‌ها خواهد داشت.

اگر چه رژیم غذایی مایند ترکیبی از دو رژیم مدیترا‌نه‌ای و رژیم دش است. اما این رژیم تاثیر به مراتب بیشتری دارد. رژیم غذایی مایند بر مصرف غذاهای طبیعی و بر پایه گیاهان تاکید می‌کند. همچنین به طور اختصاصی توصیه می‌کند که مصرف توت‌ها و سبزیجات برگ سبز افزایش یابد. برای کسب اطلاعات بیشتر از برنامه دقیق رژیم غذایی مایند مطالعه این مقاله را از دست ندهید!

۸٫ رژیم TLC

تغییرات درمانی سبک زندگی یا (Therapeutic Lifestyle changes)TLC برنامه‌ای برای کنترل سطح کلسترول خون و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. داشتن رژیم غذایی با کالری متعادل کلید حفظ وزن سالم است. آنچه که در یک رژیم کم کالری اهمیت دارد، رعایت تعادل میان دریافت پروتئین، کربوهیدرات و چربی برای جلوگیری از کمبودهای غذایی است. رژیم TLC یک رژیم با کیفیت بالا و متعادل برای کاهش وزن است.

همچنین، رژیم TLC می‌تواند یک استراتژی درمانی برای جلوگیری از دیابت نوع ۲ باشد. برای آشنایی بیشتر با رژیم TLC ، پیشنهاد می‌کنیم مقاله مستقلی که در اینباره وجود دارد را مطالعه کنید!

رژیم غذایی تی ال سی ، انواع رژیم لاغری

۹٫ رژیم نوم (Noom diet)

رژیم نوم فقط درباره چیزهایی که خورده می‌شود نیست، بلکه چرایی دریافت آن‌ها نیز در این رژیم مطرح است. نوم بر اساس وزن هدف هر فرد و مدت زمانی که افراد میخواهند با سرعت دلخواه خود کاهش وزن داشته باشند، کالری روزانه را محاسبه می‌کند.

نکات مثبت رژیم نوم
 • در رژیم نوم بیشتر تمرکز بر چگالی کالری و مواد مغذی است.
 • در این رژیم هیج ماده خوراکی محدود نیست.
 • رژیم نوم می‌تواند تغییرات رفتاری مثبت ایجاد کند.

برای اینکه اطلاعات بیشتری درباره اپلیکیشن نوم بدست آوردید، این مقاله را برای شما عزیزان قرار دادیم.

۱۰٫ رژیم اپتاویا (OPTAVIA Diet)

در رژیم اپتاویا به دلیل دریافت مقادیر زیاد پروتئین، فیبر و مواد مغذی مهم در غالب یک رژیم کم کالری (به طور معمول ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری برای بزرگسالان) شما عضله از دست نمی‌دهید. در یک کارآزمایی، شرکت‌کنندگان در گروه رژیم اپتاویا نسبت به گروه دیگر بیشتر دچار کاهش چربی بدن، چربی احشایی شکمی و دور کمر و باسن شده بودند.

برنامه اپتاویا ابزارهای کمکی دیگری نیز برای کاهش وزن و حفظ وزن فراهم می‌کند؛ مانند: نکات آموزشی و انگیزشی! درباره رژیم اپتاویا در این مقاله بیشتر بخوانید!

۱۱٫ رژیم آلکالاین (Alkaline Diet)

برای شروع رژیم آلکالاین یکی دیگر از انواع رژیم لاغری، شما باید راجع‌به مواد خوراکی مجاز و ممنوعه در این رژیم مطالعه کنید. بدین ترتیب، افراد برای رسیدن به مقدار بیشتر بار قلیایی باید مقادیر بیشتری از میوه و سبزیجات و نیز مقادیر متوسطی از مواد پروتئینی دریافت کنند. توصیه ما به شما داشتن یک رژیم غذایی بر پایه گیاهان و دریافت مقادیر قابل توجهی میوه، سبزیجات، غلات کامل، لوبیاها/ عدس، آجیل و دانه‌ها و کاهش دریافت گوشت، غذاهای فراوری شده و الکل است. بیشتر بخوانید: رژیم آلکالاین چطور می‌تواند در کاهش وزن موثر باشد؟

رژیم آلکالاین چیه

۱۲٫ رژیم بیگست لوزر (The biggest loser)

رژیم بیگست لوزر یک رژیم شامل خوردن منظم، وعده‌های متعادل، تمرین کنترل سهم، ثبت غذاهای خورده شده و ورزش کردن برای ۶ هفته است. در هر روز افراد حداقل ۴ سروینگ میوه و سبزی  به علاوه‌ی سالاد سبزیجات در اکثر روزها، ۳ سروینگ غذای پروتئینی مثل گوشت لخم، ماهی، حبوبات، توفو و سایر غذاهای تهیه شده با سویا و محصولات لبنی کم چرب، ۲ سروینگ غلات کامل مثل برنج قهوه‌ای، جو، کینوآ و ۲۰۰ کالری آزاد برای خوردن مواردی مثل دسر دریافت می‌کنند.

در مقاله مستقلی درباره رژیم بیگست لوزر ، اطلاعات بیشتری کسب کنید.

۱۳٫ رژیم پالئو (Paleo Diet)

بر طبق نظریه رژیم غذایی پالئو، تنها مواد خوراکی در دسترس اجداد شکارچی ما مثل: گوشت، میوه و سبزیجات برای سلامت انسان مفید هستند و از دریافت محصولات لبنی و غلات باید خودداری کرد. این رژیم غذایی که به آن رژیم غارنشینی یا رژیم عصر سنگ هم گفته می‌شود، توسط فضای مجازی و سلبریتی‌ها بزرگنمایی شده است. واقعیت این است که نیاز به بررسی و مطالعات طولانی‌تر در زمینه فواید و عوارض این رژیم احساس می‌شود. درباره رژیم پالئو بیشتر بخوانید!

۱۴٫ رژیم نوردیک (Nordic diet)

رژیم غذایی نوردیک شامل غذاهای محلی است که معمولا توسط مردم اروپای شمالی مانند نروژ، دانمارک، فنلاند، سوئد و ایسلند مصرف می‌شود.  نتایج برخی مطالعات حاکی از اثرات این رژیم غذایی در کاهش وزن و بهبود فاکتورهای سلامتی است.

همچنین طبق مطالعه ای که در آن اثرات رژیم غذایی نوردیک در افراد مبتلا به کلسترول بالا (هایپرکلسترولمی) مورد بررسی قرار گرفت، نوردیک دایت در بهبود  چربی خون و افزایش حساسیت به انسولین، کاهش وزن و فشارخون اثربخش بوده است.

رژیم غذایی نوردیک ، انواع رژیم لاغری

۱۵٫ رژیم اورنیش(Ornish diet)

رژیم غذایی اورنیش یکی دیگر از انواع رژیم لاغری که در سال ۱۹۷۷ توسط دکتر دین اورنیش استاد دانشگاه کالیفرنیا و بنیانگذار موسسه تحقیقات پزشکی پیشگیرانه ایجاد شد. احساس بهتر، زندگی طولانی‌تر، کاهش وزن و رسیدن به سلامتی از اهداف اصلی رژیم غذایی اورنیش است.

در رژیم اورنیش مصرف منابع غذایی چربی، کربوهیدرات تصفیه شده و پروتئین حیوانی بسیار محدود است( یعنی از این مواد غذایی بسیار کم استفاده می‌شود). در این رژیم بر انجام ورزش، مدیریت استرس و بهبود روابط تاکید شده است.

۱۶٫ رژیم گیاه خواری (Vegetarian diet)

در رژیم گیاهخواری مصرف انواع گوشت، ماهی و مرغ ممنوع یا محدود شده است. طرفداران رژیم گیاه خواری معمولا به دلایل اعتقادی، اخلاقی یا شخصی این رژیم غذایی را انتخاب می‌کنند. برخی تحقیقات نشان می‌دهند که  کیفیت رژیم غذایی در گیاه خواران نسبت به گوشت خواران بیشتر است.

رژیم گیاه خواری سرشار از فیبر، ویتامینC ، ویتامین E، منیزیم است. رژیم گیاه‌خواری انواع مختلفی دارد که در برخی مصرف هرگونه گوشت و فرآورده‌های حیوانی ممنوع و در برخی مصرف تخم مرغ و لبنیات مجاز است. برای اطلاع از انواع رژیم گیاه خواری و بررسی بیشتر آن پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه کنید.

چرا با رژیم کتوژنیک لاغر نمی شوم

۱۷٫ رژیم کتوژنیک (Ketogenic diet)

کتوژنیک یکی دیگر از انواع رژیم لاغری ، با چربی بالا و کربوهیدرات بسیار محدود! میزان مصرف پروتئین در این رژیم غذایی متوسط است. از آنجا که مصرف کربوهیدرات در رژیم کتوژنیک بسیار محدود است شباهت‌های به رژیم کم کربوهیدرات و اتکینز دارد. یک رژیم کتوژنیک در درجه اول از چربی بالا، کربوهیدرات کم و پروتئین متوسط تشکیل شده است.

در رژیم کتوژنیک ۵۵ تا ۶۰ درصد انرژی از چربی، ۳۰ تا ۳۵ درصد از پروتئین و تنها ۵ تا ۱۰ درصد کالری از کربوهیدرات بدست می‌آید. در مقاله مستقلی تحت عنوان همه چیز درباره رژیم کتوژنیک ، اطلاعات بیشتری کسب کنید!

۱۸٫ رژیم کتوژنیک اصلاح شده (Modified Ketogenic diet)

همان رژیم کتوژنیک است با تغییراتی در نسبت کربوهیدرات به چربی. سهم درشت مغذی‌ها در رژیم کتوژنیک اصلاح شده شامل ۵۰ درصد چربی، ۲۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین است.

میزان دریافت کربوهیدرات و پروتئین در این رژیم غذایی نسبت به رژیم کتوژنیک  افزایش پیدا کرده است. و به‌عنوان مثال میزان دریافت کربوهیدرات در یک رژیم غذایی ۱۰۰۰ کالری ۵۰ گرم در روز است. رژیم کتوژنیک اصلاح‌شده یک مسیر پایدار در کاهش وزن و تداوم انرژی برای فعالیت‌های بدنی فراهم می‌کند.

۱۹٫ رژیم جنی کریگ (Jenny Craig)

رژیم جنی کریگ در واقع یک پکیج کامل رژیم است و در آن تنها از غذاها صحبت نمی‌شود. این رژیم غذاهای بسته‌بندی شده کم کالری، یک مشاور تغذیه برای حمایت حضوری یا تلفنی افراد در طول رژیم، ابزارهای آنلاین بسیاری برای کمک به ثبت موارد خوراکی دریافت شده و نیز برنامه ورزشی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

در کنار وعده‌های بسته‌بندی شده رژیم جنی کریگ، افراد می‌توانند میوه‌ها و سبزیجات تازه و نیز محصولات لبنی کم چرب دریافت کنند.

۲۰٫ رژیم شاخص گلایسمیک ( Glycemic index)

رژیم غذایی با شاخص گلایسمیک یک برنامه غذایی است که براساس چگونگی تاثیر مواد غذایی بر سطح قند خون تنظیم می‌شود. شاخص گلایسمی یک سیستم رتبه بندی غذاهای حاوی کربوهیدرات است.

شاخص گلایسمیک نشان می‌دهد هرماده غذایی به چه میزان بر سطح قند خون تاثیر دارد. شاخص گلایسمی به تنهایی یک رژیم یا برنامه غذایی نیست بلکه یکی از ابزارهای تنظیم برنامه غذایی به شمار می‌رود. در اینجا اطلاعات تغذیه‌ای بیشتری درباره رژیم شاخص گلایسمیک کسب کنید!

رژیم غذایی موتور 2 ، انواع رژیم لاغری

۲۱٫ رژیم غذایی موتور ۲ ( engine 2 diet)

یکی دیگر از انواع رژیم لاغری ، که بر مصرف غذاهای گیاهی فرآوری نشده تاکید دارد. همچنین علاوه بر حذف محصولات حیوانی رژیم موتور ۲ یک رژیم کم چرب و فاقد روغن‌های گیاهی است. طرفداران این رژیم غذایی از غذای کامل مانند حبوبات، غلات، میوه، سبزیجات، مغز ودانه ها استفاده می‌کنند.

رژیم غذایی موتور ۲ توسط ورزشکار و آتش نشان Rip Esselstyne  طراحی شده است. Rip تلاش کرد تا علاقه خود به این رژیم غذایی را به سایر همکاران آتش نشان خود منتقل کند.

۲۲٫ رژیم غذایی نوتری سیستم (Nutrisystem)

یک رژیم محبوب برای کاهش وزن است که از دهه ۱۹۷۰ ابداع شده است. این رژیم غذایی تاکید بر مصرف شش وعده غذایی کوچک در طول روز دارد و آنرا برای کاهش وزن مفید می‌داند. در این رژیم با محدود کردن کالری به کاهش وزن کمک می‌شود.

این رژیم غذایی بر مصرف پروتئین بدون چربی، کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پایین مانند غلات کامل و سبزیجات غیرنشاسته‌ای تاکید دارد. در اینجا با رژیم غذایی نوتری سیستم بیشتر آشنا شوید!

بررسی انواع مختلف رژیم

۲۳٫ رژیم ساحل جنوبی (South beach)

هدف از طراحی رژیم ساحل جنوبی رسیدن به کاهش وزن، پیشگیری از دیابت و پیش دیابت و بیماری‌های قلبی است. فواید رژیم غذایی ساحل جنوبی عبارتند از:

 • حفظ وزن ایده آل به مدت طولانی
 • پیشگیری از دیابت
 • پیشگیری از فشارخون
 • بهبود سطح کلسترول و چربی خون

۲۴٫ رژیم غذایی HMR

رژیم غذایی HMR یک رژیم غذایی است که هدف آن کاهش دریافت کالری و کاهش وزن از طریق جایگزین کردن غذاهای معمول رژیم غذایی با غذاهایی آماده شده طبق سیستم HMR است. این سیستم غذایی از دو مرحله کاهش وزن و تثبیت وزن تشکیل شده است.

در مرحله اول توصیه به مصرف محصولات آماده شده HMR به همراه وعده های اضافه میوه و سبزیجات می‌شود.

رژیم لاغری سریع

۲۵٫ رژیم غذایی زون (ZONE)

منابع غذایی رژیم زون از کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پایین، پروتئین بدون چربی و چربی غیراشباع تشکیل شده است. مدعیان رژیم زون معتقدند که پیروی از این رژیم غذایی باعث کاهش وزن، از دست دادن سریعتر چربی‌ها و بهبود سلامت عمومی بدن می‌شود.

تقسیم بندی کالری روزانه در رژیم زون به صورت ۴۰ درصد کالری از کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین و ۳۰ درصد چربی است. در اینجا درباره رژیم غذایی زون ، اطلاعات بیشتری کسب کنید!

۲۶٫ رژیم اسلیم فست (Slim fast)

این رژیم غذایی از نوشیدنی‌ها (شیک)، تنقلات و مواد غذایی جایگزین برای کاهش وزن استفاده می‌کند. رژیم اسلیم فست از دو وعده غذایی و ۳ میان وعده تشکیل شده است. میانگین کالری دریافتی در زنان در رژیم اسلیم فست ۱۲۰۰ کالری و برای مردان ۱۶۰۰ کالری در روز در نظر گرفته شده است.

درباره رژیم اسلیم فست در اینجا بیشتر بخوانید!

نمونه رژیم پروتئین

۲۷٫ رژیم پر پروتئین (High protein)

رژیم پر پروتئین بر مصرف بالای پروتئین، چربی و کربوهیدرات کم تاکید دارد. پروتئین یک ماده مغذی و حیاتی برای سلامتی بدن است و در بسیاری از عملکردهای بدن مانند ساخت هورمون‌ها، آنزیم‌ها، ترمیم و نگهداری بافت نقش مهمی دارد. منابع غذایی پروتئین عبارتند از گوشت، ماهی، لبنیات، انواع حبوبات، تخم مرغ وبرخی از سبزیجات!

در اینجا بخوانید: رژیم پر پروتئین چیست؟

۲۸٫ رژیم غذایی بدون گلوتن (Gluten free diet)

رژیم بدون گلوتن به معنی حذف منابع غذایی حاوی گلوتن مانند گندم، جو، چاودار. بیشتر مطالعات انجام شده در مورد رژیم بدون گلوتن بر روی مبتلایان به بیماری سلیاک صورت گرفته است. گلوتن نوعی پروتئین گیاهی است که در منابع غذایی گندم، جو و چاودار وجود دارد.

رژیم بدون گلوتن سطح آنتی بادی را کاهش داده و به درمان آسیب روده ناشی از بیماری سلیاک کمک می‌کند!

۲۹٫ رژیم غذایی ماکروبیوتیک (Macrobiotic diet)

رژیم ماکروبیوتیک یک سبک زندگی است که باعث تعادل وهماهنگی در بدن می‌شود. رژیم ماکروبیوتیک از یک رژیم غذایی مناسب، ورزش ملایم و تغییرات رفتاری تشکیل شده است. این رژیم غذایی تمرکز زیادی برروی مصرف منابع غذایی ارگانیک و طبیعی دارد و طرفدار حذف کامل مواد شیمیایی و مواد افزودنی غیرطبیعی است.

اگر می۲خواهید بیشتر درباره این رژیم لاغری و موادغذایی مجاز در آن بدانید، پیشنهاد می‌کنم مقاله کامل رژیم غذایی ماکروبیوتیک را مطالعه کنید…

رژیم لاغری ماکروبیوتیک

۳۰٫ رژیم غذایی آسیایی (Asian diet)

رژیم آسیایی یک رژیم غذایی مبتنی بر مصرف میوه، سبزیجات، غلات سبوس دار، حبوبات، مغزها است. رژیم آسیایی را نمی‌توان به یک نقطه از آسیا نسبت داد. فواید رژیم آسیایی از قبیل:

 • کمک به کاهش وزن
 • تاکید بر مصرف منابع گیاهی
 • محدود کردن مصرف گوشت قرمز
 • عدم نیاز به کالری شماری
 • حاوی فیبر فراوان
 • تنوع منابع غذایی
 • تاکید و تشویق بر ورزش و فعالیت بدنی

در ادامه انواع دیگر رژیم لاغری را بررسی خواهیم کرد. هدف ما ارائه مطالب علمی دقیق و درست برای شما عزیزان است.

اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + سه =