-->
تاریخ امروز:۹ تیر ۱۴۰۱
روغن آفتابگردان برای لاغری

روغن آفتاب گردان برای لاغری موثر است؟

چگونه روغن آفتاب گردان باعث لاغری می‌شود؟ روغن آفتاب گردان از طریق روغن‌گیری دانه های گیاه آفتاب گردان بدست می‌آید. روغن آفتاب گردان حاوی اسید چرب اشباع نشده است که در سلامت قلب نقش دارد. روغن آفتاب گردان همچنین منبع عالی از ویتامین E است. روغن آفتاب گردان انواع مختلفی دارد که مزیت های آن برحسب نوع روغن متفاوت است. دانه های آفتاب گردان یک میان وعده محبوب به شمار می‌آیند.

در اینجا بخوانید: انواع روغن های لاغری 

روغن‌های گیاهی و طبیعی موثر در کاهش وزن

این دانه‌های روغنی سرشار از پروتئین، فیبر، چربی‌های غیراشباع و انواع ویتامین و مواد معدنی است. دانه‌های آفتاب گردان سرشار از چربی و کالری هستند و ممکن است از خود بپرسید که دانه و روغن آفتاب گردان چگونه به لاغری کمک می‌کند. در این مقاله از مجله بنتو ، اثرات روغن آفتاب گردان در لاغری و کاهش وزن را بررسی می‌کنیم.

تخمه آفتابگردان چاق کننده است

خاصیت شگفت انگیز روغن آفتاب گردان برای سلامتی

روغن آفتاب گردان سرشار از اسید چرب غیر اشباع با باند یگانه (MUFA) و با باند چندگاته (PUFA) است که فواید زیادی برای سلامتی دارد. PUFA سرشار از امگا ۳ و امگا ۶ است که باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید می‌شوند. روغن افتاب گردان همچنین حاوی MUFA است که خطر بیماری قلبی را کاهش میدهد و در روغن زیتون نیز یافت می‌شود.

سلامت قلب

روغن آفتاب گردان حاوی اسید اولئیک است که در سلامت قلب نقش به سزایی دارد.نتایج حاصل از یک مطالعه نشان داد که مصرف روغن آفتاب گردان باعث افزایش کلسترول خوب HDL و کاهش التهاب در بدن می‌شود. سازمان غذا و دارو اظهار میکند که روغن آفتاب گردانی که حاوی ۷۰ درصد اسید اولئیک باشد در پیشگیری از بیمارهای قلب و عروق نقش دارد.

سلامت مغز و اعصاب

روغن آفتاب گردان همچنین منبع عالی از ویتامین E است. مطالعات بسیاری فواید ویتامین E برای سلامتی را اثبات کرده اند. برخی شواهد علمی نشان می‌دهد که این ویتامین سرعت پیشروی بیماری آلزایمر را کند می‌کند. کمبود ویتامین E ممکن است باعث دردهای عصبی شود. بهتر است این ویتامین را از منابع غذایی دریافت کنید.

روغن برای لاغری

چگونه روغن آفتاب گردان باعث لاغری می‌شود؟

اگرچه شواهد علمی در مورد اثرات دانه های روغنی افتابگردان کافی نیست؛ با این حال مواد مغذی موجود در آن باعث احساس سیری، حفظ توده عضلانی و کمک به پیروی از برنامه کاهش وزن می‌شود. روغن آفتاب گردان ممکن است از روش‌های زیر در کاهش وزن و لاغری موثر باشد.

۱٫ حفظ توده عضلانی

مطالعات نشان می‌دهد که افرادی که توده عضلانی بیشتری دارند در کاهش وزن موفق‌تر هستند و حتی هنگام استراحت نیز کالری بیشتری می‌سوزانند. همچنین تحقیقات علمی نشان می‌دهند که هنگامی که رژیم کم کالری دریافت می‌کنید بیش از ۳۵ درصد کاهش وزن مربوط به بافت عضله است. (۱)

جهت پیشگیری از کاهش توده عضلانی مصرف پروتئین کافی به همراه تمرین های مقاومتی بسیار موثر است. این دانه های روغنی افتاب گردان غنی از پروتئین هستند و در هر قاشق غذاخوری تخم آفتاب گردان ۲ گرم پروتئین وجود دارد. (۲)

۲٫ افزایش حس سیری

مصرف میان وعده به کاهش گرسنگی کمک کرده و از پرخوری در وعده اصلی جلوگیری می‌کند. اگرچه دانه های افتاب گردان از لحاظ ایجاد حس سیری به صورت مجزا بررسی نشده اند؛ اما مطالعات دیگر مصرف میان وعده های حاوی آجیل و دانه‌های روغنی را در ایجاد حس سیری و پیشگیری از پرخوری موثر دانسته اند. (۳)

دانه‌های روغنی افتاب گردان حاوی مواد مغذی، پروتئین، فیبر است که در ایجاد حس سیری نقش دارد. فیبر محلول موجود در آفتاب گردان باعث احساس سیری و کنترل وزن می‌شود.

بهترین روغن برای ماساژ لاغری

۳٫ کمک به پیگیری برنامه کاهش وزن

فیبر موجود در دانه‌های افتاب گردان باعث ایجاد حس سیری شده و بنابراین به پایبندی و ادامه برنامه کاهش وزن کمک به سزایی می‌کند. میزان فیبر مورد نیاز زنان ۲۵ گرم در روز و در مردان ۳۸ گرم است. مصرف فیبر به میزان کافی در برنامه روزانه غذایی به پایبندی برنامه کاهش وزن کمک می‌کند.

همچنین مطالعات نشان می‌دهد که افرادی فیبر بیشتری دریافت می‌کنند در کاهش وزن و لاغری موفق‌تر هستند. به طور میانگین هر ۳٫۷ گرم افزایش در میزان فیبر باعث ۱٫۴ کیلوگرم کاهش وزن می‌شود.

مضرات روغن آفتاب گردان

یکی از مضرات روغن آفتاب گردان ایجاد ترکیبات سمی بعد از گرم شدن های مکرر روغن است. روغن آفتاب گردان در مقایسه با سایر روغن های سرخ کردنی بیشترین میزان ترکیب سمی آلدئید را ایجاد می‌کند. آلدئید یک ترکیب سمی است که می‌تواند به DNA سلول اسیب زده و باعث بیماری قلبی و آلزایمر شود.(۴)

کلام آخر

روغن افتاب گردان فواید بسیاری برای سلامتی دارد و به نظر میرسد به دلیل فیبر و پروتئین فراوان منبع خوبی برای لاغری و کاهش وزن به شمار میرود. فیبر بالای به احساس سیری و پایبندی به رژیم کاهش وزن کمک بسیاری می کند. با این حال این روغن ممکن است در اثر گرم شدن مجدد ترکیبات سمی ایجاد کند. بهتر است به میزان مصرف و نحوه پخت و پز با روغن افتاب گردان توجه کنید.

منابع استفاده شده:

  1. Darcy L Johannsen, Metabolic slowing with massive weight loss despite preservation of fat-free mass

 

  1. D Travis Thomas, American College of Sports Medicine Joint Position Statement. Nutrition and Athletic Performance.
  2. Sarah Hull, A mid-morning snack of almonds generates satiety and appropriate adjustment of subsequent food intake in healthy women.

 

  1. Sarah Moumtaz, Toxic aldehyde generation in and food uptake from culinary oils during frying practices: peroxidative resistance of a monounsaturate-rich algae oil.
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 14 =