-->
تاریخ امروز:۷ خرداد ۱۴۰۱
رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست یکی از رژیم‌های محبوب کاهش وزن بوده است. این رژیم غذایی از نوشیدنی‌ها(شیک)، تنقلات و مواد غذایی جایگزین برای کاهش وزن استفاده می‌کند. رژیم اسلیم فست از دو وعده غذایی و ۳ میان وعده تشکیل شده است.

یکی از وعده‌های غذایی به انتخاب فرد است؛ با این حال میزان کالری مصرفی و نوع منابع غذایی در این وعده از قبل مشخص می‌شود. این رژیم غذایی از طریق کاهش کالری دریافتی به کاهش وزن کمک می‌کند.

میانگین کالری دریافتی در زنان در رژیم اسلیم فست ۱۲۰۰ کالری و برای مردان ۱۶۰۰ کالری در روز در نظر گرفته شده است.

وعده‌های غذایی جایگزین در رژیم اسلیم فست پرپروتئین هستند و باعث کاهش اشتها و کالری دریافتی کمک می‌شود.(۱) در ادامه با مجله بنتو همراه شوید تا اطلاعات بیشتری از این رژیم غذایی بدست آورید!

رژیم لاغری اسلیم فست

فواید رژیم اسلیم فست

یکی از ویژگی‌های رژیم اسلیم فست پیگیری آسان و انعطاف پذیری آن است، طوری‌ که در اغلب سبک‌های زندگی جای خود را باز می‌کند. همچنین این رژیم غذایی بیشتر وعده‌های غذایی را آماده کرده بنابراین احتمال پرخوری و مصرف کالری بالا را کاهش می‌دهد.

کاهش وزن ناشی از تبعیت از رژیم غذایی اسلیم فست فواید چشمگیری بر روی سلامتی دارد. این رژیم از طریق کاهش وزن باعث کاهش فشارخون می‌شود وهمچنین التهاب بدن را کاهش داده و خطر ابتلا به بیمارهای قلبی و برخی از سرطان‌ها را به‌همراه دارد.(۲)

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟ ( در این مقاله بیشتر بخوانید! )

در یک مطالعه ای که بر روی ۵۷ نفر صورت گرفت نشان داد که استفاده از رژیم اسلیم فیت به کاهش سطح قند خون و انسولین کمک می‌کند.(۳).

معایب رژیم اسلیم فست

رژیم اسلیم فست یک رژیم کم کالری است که به کاهش وزن کمک می‌کند، اما برای طولانی مدت مناسب نیست. اگرچه به نظر میرسد اثرات رژیم اسلیم فست پایدار است؛ اما بازگشت به عادات غذایی معمول باعث بازگشت وزن به حالت اولیه می‌شود.

همچنین از آنجا که وعده‌های غذایی در این رژیم آماده است، هزینه‌های گزافی را به افراد تحمیل می‌کند.  یکی دیگر از معایب رژیم اسلیم فست مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده است، این در حالی است که متخصصین تغذیه تاکید بر کاهش مصرف غذای فراوری شده برای سلامتی دارند.

رژیم اسلیم فست و کاهش وزن

در صورتی که رژیم اسلیم فست به درستی رعایت شود به کاهش وزن کمک می‌کند. این رژیم با کاهش کالری دریافتی به کاهش وزن منجر می‌شود. نتایج بدست آمده از یک مطالعه نشان می‌دهد که پیروی از رژیم کم کالری به طور متوسط ۸ %  به کاهش وزن کمک کرده است(۴).

رژیم اسلیم فست یک رژیم پرپروتئین است که به کاهش اشتها و وزن کمک می‌کند. در یک مطالعه کارآزمایی بالینی که اثرات چهار رژیم غذایی از جمله اسلیم فست مورد بررسی قرار گرفت. نتایج این مطالعه نشان داد که گروهی که از رژیم اسلیم فست استفاده کردند نسبت به گروه کنترل وزن بیشتری کم کرده اند(۵).

رژیم لاغری سریع

چه غذاهایی در رژیم اسلیم‌فست ممنوع است؟

در رژیم غذایی اسلیم فست تقریبا هیچ غذایی ممنوع نیست، اگر که کالری آن در محدوده مد نظر باشد.به طور مثال اگر میل دارید که به قهوه خود شکر اضافه کنید حتما کالری روزانه آن را از کل کالری دریافتی کم کنید. مصرف نوشیدنی الکلی در این رژیم غذایی در حد تعادل مجاز دانسته شده است؛ اما در صورت مصرف آن حتما میان وعده حذف می‌شود.

مصرف نوشیدنی‌های شیرین، غذاهای پرچرب و پرکالری در این رژیم غذایی تا حد ممکن منع شده است. بنابراین به هنگام انتخاب وعده‌هایی غذایی و میان وعده‌ها از منابع غذایی کم کالری مانند میوه و سبزیجات و غذاهای کم چرب استفاده کنید.

مواد غذایی مجاز در رژیم اسلیم‌فست

رژیم اسلیم فست از دو وعده غذایی و سه میان وعده ۱۰۰ کالری در روز تشکیل شده است. محصولات غذایی اسلیم فست اغلب به طور آماده در بازار وجود دارند؛ اما می‌توانید برخی از  میان وعده غذایی را خودتان تهیه کنید.

میان وعده های زیر ۱۰۰ کالری دارند و یک انتخاب مناسب برای میان وعده اسلیم فست است:

  • یک عدد موز متوسط
  • ۴ تکه شکلات
  • یک قطعه پنیر
  • یک عدد گلابی متوسط
  • ۱۴۳ گرم ماست یونانی
  • ۲۴ گرم ذرت بو داده

رژیم لاغری سریع شکم و پهلو

متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که نیمی از بشقاب خود را از سبزیجات و نیمی دیگر از منابع پروتئین و نشاسته پر کنید.

 کلام آخر

رژیم اسلیم فست یک رژیم کم کالری و پرپروتئین است که به کاهش وزن کمک می‌کند. بسیاری از افراد از این رژیم غذایی برای کاهش وزن در مدت کوتاه استفاده میکنند. با این حال باید در نظر داشته باشید که اثرات این رژیم پایدار نبوده و در صورت پیروی نکردن از آن احتمال بازگشت وزن به حالت اولیه وجود دارد.

در صورتی که تمایل به پیگیری رژیم اسلیم فست دارید حتما مزایا و معایب آن و شرایط خود را در نظر بگیرید و در مورد هرگونه ابهامی از متخصصین تغذیه مشاوره بگیرید.

منابع مورد استفاده

۱٫ David S Weigle, A high-protein diet induces sustained reductions in appetite, ad libitum caloric intake, and body weight despite compensatory changes in diurnal plasma leptin and ghrelin concentrations.

۲٫ Philip A Ades, Potential benefits of weight loss in coronary heart disease.

۳٫ I Yip, Liquid meal replacements and glycemic control in obese type 2 diabetes patients

۴٫ Irene Strychar, Diet in the management of weight loss.

۵٫ Helen Truby, Randomised controlled trial of four commercial weight loss programmes in the UK: initial findings from the BBC “diet trials”.

 

اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 7 =