-->
تاریخ امروز:۹ تیر ۱۴۰۱
کالری یک قاشق روغن زیتون

روغن زیتون و لاغری

کالری روغن زیتون چقدر است ؟ روغن زیتون سالیان سال است که به خاطر مزایای بی نظیر آن برای سلامتی بین مردم شناخته شده است. روغن زیتون در خواص ضد التهابی است و در سلامت قلب و کاهش فشارخون نقش مهمی دارد.برخی مطالعات روغن زیتون  را در پیشگیری از سرطان و سلامت مغز را مفید می‌دانند(۱). روغن زیتون سرشار از اسید چرب اشباع نشده است که به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. در در این مقاله در مورد اثرات روغن زیتون در لاغری و کاهش وزن صحبت می‌کنیم.

در اینجا بخوانید: انواع روغن های لاغری 

روغن‌های گیاهی و طبیعی موثر در کاهش وزن

سالم ترین روغن خوراکی در ایران

ترکیبات موثر روغن زیتون در لاغری

رژیم مدیترانه‌ای که یکی از رژیم‌های سالم غذایی است و اساس آن بر مصرف زیاد میوه، سبزیجات، غلات کامل، آجیل و دانه‌های روغنی بنا شده است. اگرچه ماهی جزء این رژیم غذایی است؛ اما روغن زیتون منبع اصلی تامین چربی بدن است و مصرف گوشت قرمز و انواع شیرینی در این رژیم محدود شده است.

روغن زیتون حاوی اسیدچرب غیر اشباع (MUFA)  اهستند که در دمای اتاق مایع است. مطالعات نشان میدهند که مصرف اسیدهای چرب غیر اشباع مانند روغن زیتون در کاهش وزن و لاغری نسبت به اسیدهای چرب اشباع موثرتر هستند.(۲)

نتایج مطالعات حیوانی نیز اثرات روغن زیتون در کاهش وزن و پیشگیری از تجمع چربی تایید کرده‌اند(۳).  روغن زیتون همچنین غنی از تری گلسیرید با زنجیره متوسط(MCT) است که در کاهش وزن و لاغری موثر شناخته شده است. به نظر میرسد که این ترکیب از طریق تولید هورمون پپتید YY باعث احساس سیری می‌شود(۴) . این روغن از طریق افزایش مصرف کالری و چربی سوزی به کاهش وزن کمک می‌کند.

چه مقدار روغن زیتون باعث لاغری می‌شود؟

روغن زیتون برای کاهش وزن مفید است و به نظر می‌رسد که مصرف آن در مقادیر خاص ممکن است در لاغری موثر باشد. برخی ادعا می‌کنند که ماساژ روغن زیتون باعث کاهش وزن می‌شود؛ اما هیچ شواهد علمی انرا تایید نمی‌کند.

روغن زیتون و مخلوط آن با لیمو نیز ادعا می‌شود که در کاهش وزن موثر است، اما به نظر می‌رسد که این ترکیب به عنوان یک پاک کننده عمل کرده که باعث دریافت کالری کمتری شده و به دنبال آن بافت چربی و عضله همزمان کاهش پیدا می‌کند.(۵)

طریقه مصرف روغن زیتون برای لاغری

برای دستیابی به فواید روغن زیتون در لاغری لازم است که مصرف آن در رژیم غذایی فرد به طور مستمر باشد. سوالی که در اینجا مطرح میشود مقدار مصرف روزانه روغن زیتون است. توجه کنید که یک قاشق غذاخوری روغن زیتون (۱۵ میلی گرم) معادل ۱۱۹ کالری و ۱۴ گرم چربی است. بنابراین باید میزان مصرف روغن زیتون را به چند قاشق در روز محدود کنید و همچنین  دریافت کالری روزانه نیز کاهش دهید.

فواید روغن زیتون

فواید روغن زیتون بر کسی پوشیده نیست. روغن زیتون بکر سرشار از آنتی اکسیدان است و از سلول‌های بدن در برابر رادیکالهای ازاد محافظت می‌کند. رادیکالهای آزاد طی فرایند های متابولیسم  در بدن تولید می‌شوند که مواد انتی اکسیدانی مانند روغن زیتون آنها را از بین می‌برند.

در صورتی که رادیکالهای ازاد در بدن تجمع پیدا کند باعث آسیب سلولی شده و در بروز سرطان نقش دارند. برخی از فواید روغن زیتون عبارتند از:

 • بهبود سلامت قلب
 • پیشگیری از سندرم متابولیک
 • کمک به درمان اضطراب و افسردگی
 • پیشگیری یا کاهش سرعت بیماری الزایمر
 • کاهش التهاب در بدن

یک قاشق غذاخوری روغن زیتون طبق آمار USDA معادل ۱۱۹ کالری، ۱۳٫۵ گرم چربی، ۱٫۹ میلی گرم ویتامین E، ۸٫۱۳ میکروگرم ویتامین K است.  همچنین این روغن سرشار از کلسیم، پتاسیم است(۶).

طریقه مصرف روغن زیتون برای لاغری

نکات مهم در زمان خریدن روغن زیتون

هنگام خرید روغن زیتون بهتر است که از روغن زیتون بکر استفاده کنید. روغن زیتون بکر کمتر فرآوری شده و خواص آتی اکسیدانی خود را حفظ می‌کند. نقطه دود روغن زیتون ۱۹۱ درجه سانتی گراد است و بنابراین استفاده از آن برای پخت و پز بی خطر است.  براساس USDA درجه بکر بودن روغن زیتون براساس رنگ، طعم، رایحه و اسیدیته سنجیده می‌شود.

کلام آخر

 

روغن زیتون سرشار اسید چرب غیر اشباع است که اثرات مثبتی در کاهش وزن دارد.  اگرچه ادعایی های مبنی بر استفاده از روغن زیتون به عنوان روغن ماساژ برای لاغری  وجود دارد؛ اما موثرترین راه بهره بردن از این روغن مفید اضافه کردن آن به رژیم غذایی است.

به این نکته توجه کنید که روغن زیتون دارای کالری و چربی است و نباید در مصرف آن زیاده روی کرد. روغن زیتون به عنوان یکی از اجزای رژیم مدیترانه ای شناخته شده که فواید آن در طولانی مدت ظاهر می‌شود.

منابع مورد استفاده:

 1. María Ángeles Rosillo, Anti-inflammatory and joint protective effects of extra-virgin olive-oil polyphenol extract in experimental arthritis
 2.  Sridevi Krishnan, Effect of dietary fatty acid composition on substrate utilization and body weight maintenance in humans.
 3.  Suh-Ching Yang, High Fat Diet with a High Monounsaturated Fatty Acid and Polyunsaturated/Saturated Fatty Acid Ratio Suppresses Body Fat Accumulation and Weight Gain in Obese Hamsters.
 4. Marie-Pierre St-Onge, Impact of medium and long chain triglycerides consumption on appetite and food intake in overweight men.
 5. Darryn Willoughby , Body Composition Changes in Weight Loss: Strategies and Supplementation for Maintaining Lean Body Mass, a Brief Review.
 1. Antonia Chiou, Virgin Olive Oil as Frying Oil.

اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + هفده =