-->
تاریخ امروز:۱۲ مهر ۱۴۰۱
کیا با جو دوسر لاغر شدن

رژیم غذایی جو دوسر برای لاغری

طریقه مصرف جو دو سر برای لاغری چگونه است؟ جو دوسر یک ترکیب محبوب برای صبحانه است که در بیشتر نقاط دنیا مصرف می‌شود. جو دوسر به دلیل فیبر و کربوهیدرات پیچیده و پروتئین برای کاهش وزن و لاغری توصیه می‌شود. همچنین جو دوسر سرشار از منیزیم، روی است که به کاهش کلسترول و کاهش وزن و سلامت روده کمک می‌کند. با رژیم غذایی جو دوسر همراه مجله بنتو باشید.

جو دوسر باعث احساس سیری می‌شود و از افزایش ناگهانی قند خون و انسولین جلوگیری می‌کند. فیبر موجود در جو دوسر احساس گرسنگی را سرکوب می‌کند و باعث کاهش دریافت کالری و کاهش وزن می‌شود.

نصف فنجان جو دوسر دارای ۱۵۰ کالری، ۳ گرم چربی، ۲۷ گرم کربوهیدرات پیچیده و ۵ گرم پروتئین است.

طریقه مصرف جو پرک برای لاغری

رژیم غذایی جو دوسر

رژیم غذایی جو دوسر به معنای مصرف جو دوسر به عنوان ماده اصلی غذایی در کنار سایر مواد مغذی است. در این رژیم یک یا دو وعده اصلی از جو دوسر استفاده می‌شود. رژیم غذایی جو دوسر از دو فاز یا مرحله تشکیل شده است.

مرحله یک رژیم: در هفته اول هر روز سه وعده غذای اصلی مصرف می‌شود که در آن از جو دوسر کامل و نه فوری استفاده می‌شود. در این مرحله می‌توانید از میوه در کنار جو دوسر استفاده کنید.

مرحله دوم رژیم: بعد از هفته اول می‌توانید جو دوسر  در یک یا دو وعده در کنار ترکیب غذایی کم چرب مصرف کنید. در این مرحله میوه و سبزی بیشتری مصرف کنید و می توانید از بلغور جو دوسر نیز استفاده کنید.

چگونه جو دوسر باعث کاهش وزن می‌شود؟

همان طور که اشاره کردیم جو دوسر حاوی ترکیبی از فیبر، پروتئین گیاهی و کربوهیدرات پیچیده است که در کاهش وزن و لاغری بسیار موثر است. نصف فنجان جو دوسر دارای ۱۵۰ کالری، ۳ گرم چربی، ۲۷ گرم کربوهیدرات پیچیده و ۵ گرم پروتئین است.

در این بخش با برخی مزایای جو دو سر و اثرات آن در کاهش وزن آشنا می‌شویم.

  • جو دوسر و احساس سیری

جو دوسر باعث احساس سیری و بهبود حرکات روده می‌شود. فیبر جو دوسر از نوع محلول است و به نرم شدن مدفوع و پیشگیری از یبوست کمک می‌کند. همچنین فیبر موجود در جو دوسر پس از مصرف در معده حالت ژله ای پیدا می‎کند و باعث احساس سیری در فرد می‎شود

طریقه مصرف جو دو سر برای لاغری

  • جو دوسر و تنظیم قند خون

یکی از مزایای مصرف جو دوسر تنظیم قند خون و جلوگیری از افزایش ناگهانی قندخون است. شاخص گلایسمیک جو دوسر پایین است و این یعنی مصرف جو دوسر از افزایش ناگهانی قندخون و انسولین جلوگیری می‌کند. نوسان قند خون یکی از دلایل ایجاد گرسنگی و مصرف غذا است. مصرف جو دوسر برای تنظیم قندخون در افراد دیابتی نیز مفید است(۱)

  • جو دوسر و کنترل سطح انسولین

جو دوسر به تنظیم انسولین کمک می‎کند. با افزایش قندخون هورمون انسولین در بدن ترشح می‎شود. انسولین هورمونی است که در جذب گلوکز توسط سلول‌های بدن نقش مهمی دارد و بدون انسولین هیچ قندی وارد سلول نمی‎شود. جو دوسر به دلیل شاخص گلایسمیک پایین از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری می‎کند.

در صورت کمبود یا فقدان انسولین قند خون وارد سلولها نمی شود و در نهایت به شکل چربی در بدن ذخیره می‌شود. سطح متعادل انسولین با کاهش وزن و لاغری مرتبط است(۲)

  • جو دوسر و تقویت سیستم ایمنی

جو دوسر به دلیل داشتن ترکیبی به نام بتا گلوکان ممکن است در تقویت سیستم ایمنی موثر باشد . این ترکیب به فعال شدن سلولهای ایمنی بدن در برابر عفونت کمک میکند. سیستم ایمنی سالم در کاهش التهاب و وزن موثر است

اوتمیل برای لاغری

معایب رژیم جو دوسر

جو دوسر فواید بسیاری برای سلامتی دارد؛ اما حین مصرف آن به عنوان بخشی از رژیم غذایی باید به نکاتی توجه کرد. مانند هر رژیم یا ماده غذایی قبل از شروع بهتر است در مورد آن با متخصص تغذیه مشورت کنید، در صورت سابقه بیماری حتما آن را با پزشک مطرح کنید.

رژیم غذایی جو دوسر یک رژیم غذایی بسیار کم کالری است و برخی پزشکان به دلیل محدودیت بیش از حد کالری آنرا یک رژیم غذایی مناسب نمی‌دانند. بنابراین ممکن است در کنار مصرف جو دوسر نیاز با افزایش کالری باشد، چراکه محدودیت بیش از حد کالری بدن را در معرض انواع عفونت‌ها قرار می‌دهد.

همچنین این رژیم غذایی بسیار محدود کننده است و عدم تنوع در این رژیم غذایی پیروی و پایبندی به آن را برای فرد دشوار می‌کند. برای کاهش خطرات رژیم جو دوسر بهتر است برای تنظیم رژیم غذایی از یک متخصص تغذیه کمک بگیرید و برای بهبود تنوع رژیم از انواع میوه و سبزیجات استفاده کنید.

 

 

 

کلام اخر

رژیم غذایی جو دوسر فواید زیادی برای سلامت بدنی دارد. یکی از فواید مهم آن کمک به کاهش وزن و  لاغری است. جو دو سر سرشار از فیبر، پروتئین گیاهی و کربوهیدرات پیچیده است که باعث سرکوب احساس گرسنگی می‌شود و دریافت کالری را کاهش می‌دهد. جو دوسر همچنین از نوسان قندخون و انسولین جلوگیری می‌کند، همان طور که بارها اشاره کردیم نوسان قندخون یکی از دلایل مهم احساس گرسنگی و دریافت غذا است.

جو دوسر برای لاغری یک رژیم کم کالری و کم چرب است که به کاهش وزن کمک بسیاری می‌کند. این رژیم غذایی در کنار فعالیت بدنی منظم و فعالیت های چربی سوز به لاغری کمک می‌کند. برای ایجاد تنوع و پایبندی از رژیم حتما میوه و سبزیجات مختلف را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

منابع مورد استفاده:

  1. uofmhealth.org/health
  2. diabetesselfmanagement.com
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =