-->
تاریخ امروز:۹ تیر ۱۴۰۱
رژیم غذایی نوتری سیستم

رژیم غذایی نوتری سیستم

رژیم نوتری سیستم Nutrisystem  یک رژیم محبوب برای کاهش وزن است که از دهه ۱۹۷۰ ابداع شده است. این رژیم غذایی تاکید بر مصرف شش وعده غذایی کوچک در طول روز دارد و آنرا برای کاهش وزن مفید می‌داند. در این رژیم با محدود کردن کالری به کاهش وزن کمک می‌شود.

در رژیم نوتری سیستم غذاها از قبل آماده شده و به صورت بسته بندی برای فرد ارسال میشود. این غذاها اغلب به صورت منجمد و کاملا پخته شده است و فقط نیاز به گرم شدن دارد. این رژیم غذایی بر مصرف پروتئین بدون چربی، کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پایین مانند غلات کامل و سبزیجات غیرنشاسته‌ای تاکید دارد. در ادامه با مجله بنتو همراه باشید.

این رژیم غذایی ادعا می‌کند که باعث کاهش وزن حدود ۸ کلیوگرم در مدت ۲ ماه می‌شود و برخی طرفداران این رژیم کاهش وزن را گزارش کرده اند.

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟ ( در این مقاله بیشتر بخوانید! )

رژیم نوتری سیستم چگونه عمل می‌کند؟

رژیم نوتری سیستم یک برنامه ۴ هفته ای است که می‌توانید هر چند بار که تمایل دارید آنرا تکرار کنید. این برنامه غذایی از شش وعده غذایی شامل صبحانه، ناهار، شام و سه میان وعده تشکیل شده است.

هفته اول برنامه کمی متفاوت از سه هفته دیگر است. در هفته اول روزانه سه وعده اصلی، یک میان وعده و یک نوشیدنی آماده( شیک shake ) ارائه می‌شود که احتمالا بدن را برای کاهش وزن آماده می‌کند.

رژیم غذایی دو ماهه

در طول سه هفته باقی مانده شش وعده غذایی مصرف می‌شود. توصیه این رژیم غذایی انتخاب غذاهای کم کالری، کم چرب و کم سدیم است.

درهرهفته اجازه مصرف ۸ وعده غذایی آزاد شامل دو صبحانه، دو ناهار، دو شام، دو میان وعده داده میشود. اگرچه ممکن است این ۸ وعده برای کاهش وزن مناسب نباشند؛ اما یک پیشنهاد برای زمان‌های خاص مانند جشن‌ها هستند.

فواید رژیم نوتری سیستم چیست؟

  • ارائه برنامه غذایی به دیابتی‌ها

برنامه غذایی دیابت شامل وعده‌ها و میان وعده‌هایی است که هر ۲- ۳ ساعت برای حفظ قند خون باید مصرف شود. این وعده‌ها همچنین به فرد کمک می‌کند که مدت طولانی‌تری سیر بماند.

رژیم نوتری سیستم ادعا می‌کند که به مدیریت قند خون، کاهش وزن کمک می‌کند. نیک مطالعه در سال ۲۰۰۹ (۱) از اثرات برنامه‌های غذایی برای افراد دیابتی حمایت کرد. محققان دریافتند که افراد مبتلا به چاقی و دیابت نوع ۲ که از رژیم‌های غذایی کاهش وزن پیروی کردند در کاهش وزن، کنترل قند خون و بهبود بیمارهای قلبی موفق بوده اند

  • کاهش وزن

رژیم نوتری سیستم ادعا می‌کند که به کاهش وزن(۲) کمک می‌کند. با این حال اثرات طولانی مدت این رژیم غذایی مشخص نیست و نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. این برنامه غذایی رژیم گیاه خواری را نیز پوشش میدهد و برای علاقمندان به رژیم های گیاه خواری وعده غذایی ارائه می‌دهد.

رژیم نوتری چگونه است

  • روش تهیه آسان

 

از آنجایی که این رژیم غذایی بیشتر وعدهای شما را آماده می‌کند، نیازی به صرف زمان زیاد برای آشپزی نیست و برای شاغلین یک گزینه مناسب است. در این برنامه غذایی زمان کمتری برای خرید مواد غذایی لازم است چراکه بیشتر آنها آماده ارائه می‌شود.

معایب رژیم نوتری سیستم

همچون سایر رژیم‌های غذایی رژیم نوتری سیستم در کنار فوایدش دارای معایبی نیزاست. پیروی از این رژیم غذایی هزینه زیادی دارد و ممکن است برای برخی قابل دستیابی نباشد. متوسط کالری دریافتی در رژیم نوتری سیستم ۱۲۰۰- ۱۵۰۰ کالری است که بسیار محدود است.

از آنجا که رژیم با محدودیت شدید کالری باعث تغییرات هورمونی و در نهایت ولع و گرسنگی بیشتر می‌شود ممکن است فرد دچار افزایش وزن شود(۳).

اگرچه این رژیم غذایی برای گیاه خواران برنامه‌ی غذایی دارد؛ اما برای طرفداران رژیم وگان هیچ گزینه ای ندارد. یکی دیگر ازمعایب رژیم نوتری سیستم میزان بالای غذاهای فرآوری شده است که برای سلامتی مضر هستند(۴).

رژیم نوتری سیستم چیست

بایدها ونبایدهای رژیم نوتری سیستم

 

گروه غذایی غیر مجاز گروه غذایی مجاز
پروتئین‌ها: گوشت‌های چربی دار، گوشت سرخ شده پروتئین‌ها: گوشت بدون چربی، آجیل‌ها،حبوبات، دانه‌های خوراکی
دسرهای میوه ای: مثل پای سیب میوه‌ها: موز، سیب، توت فرنگی، بلوبری، پرتقال، آووکادو
سبزیجات سرخ شده یا بیش از حد خورد شده سبزیجات: کلم، کلم بروکلی، هویج، کاهو، اسفناج، قارچ، تربچه، مارچوبه، شلغم
چربی‌ها: روغن مایع، کره لبنیات: ماست کم چرب، شیر بدون چربی، پنیرهای کم چرب
لبنیات: شیرپرچرب،ماست و پنیر پرچرب، بستنی کربوهیدرات: نان سبوس دار، ماکارونی سبوس دار، برنج قهوه ای، جو دوسر
 کربوهیدرات: سیب زمینی سرخ شده، کیک و کلوچه ها، نان و ماکارونی تصیفه شده چربی‌ها: روغن‌های گیاهی و کم کالری

 

کلام آخر

رژیم نوتری سیستم یک رژیم غذایی است که نیازی به شمارش کربوهیدرات ندارد و از آنجا که غذاهای آن آماده ارائه می‌شود نیازی به صرف زمان برای خرید و آشپزی نیست.

این رژیم غذایی بر پایه پروتئین بدون چربی، کربوهیدرات با شاخص گلایسمیک پایین و چربی کم بنا شده است.

به خاطر داشته باشید هیچ رژیم غذایی به تنهایی باعث سلامتی نمی‌شود بلکه تغییر سبک زندگی و ورزش منظم در کنار رژیم غذایی به کاهش وزن و سلامتی کمک می‌کند.

قبل از اقدام به هرگونه رژیم غذایی حتما ابتدا از متخصصین تغذیه مشورت بگیرید. در صورتی که سوالی دارید می‌توانید با مشاورین بنتو در میان بگذارید.

منابع مورد استفاده

۱٫ Gary D Foster, The effects of a commercially available weight loss program among obese patients with type 2 diabetes: a randomized study.

۲٫Kimberly A. Gudzune, Efficacy of commercial weight loss programs: an updated systematic review.

 

  1. Dana I Briggs, Calorie-restricted weight loss reverses high-fat diet-induced ghrelin resistance, which contributes to rebound weight gain in a ghrelin-dependent manner.

 

  1. Anthony Fardet, Minimally processed foods are more satiating and less hyperglycemic than ultra-processed foods: a preliminary study with 98 ready-to-eat foods.
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =