-->
تاریخ امروز:۷ خرداد ۱۴۰۱
میزان کاهش وزن در رژیم کتوژنیک

رژیم کتوژنیک اصلاح شده

رژیم کتوژنیک اصلاح شده همان رژیم کتوژنیک است با تغییراتی در نسبت کربوهیدرات به چربی. سهم درشت مغذی‌ها در رژیم کتوژنیک اصلاح شده شامل ۵۰ درصد چربی، ۲۰ درصد کربوهیدرات، ۳۰ درصد پروتئین است.

میزان دریافت کربوهیدرات و پروتئین در این رژیم غذایی نسبت به رژیم کتوژنیک  افزایش پیدا کرده است و به‌عنوان مثال میزان دریافت کربوهیدرات در یک رژیم غذایی ۱۰۰۰ کالری ۵۰ گرم در روز است. در ادامه با بنتو همراه باشید!

پیروی از رژیم کتوژنیک اصلاح شده برای افرادی که تازه به این رژیم غذایی روی آورده ‌اند آسان‌تر است و محدودیت کمتری دارد. همچنین میزان دریافت فیبر و مواد مغذی از میوه و سبزیجات و غلات کامل از این رژیم غذایی افزایش پیدا می‌کند.

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟ ( در این مقاله بیشتر بخوانید! )

تثبیت وزن در رژیم کتوژنیک ، رژیم کتوژنیک اصلاح شده

مواد غذایی مورد استفاده در رژیم کتوژنیک اصلاح شده

گروههای غذایی مورد استفاده در رژیم کتوژنیک اصلاح شده عبارتند از:

 • روغن‌ها: روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن مغزها
 • آجیل و دانه های خوراکی: بادام، گردو، دانه چیا، دانه کنف
 • سبزیجات برگ سبز
 • محصولات سویا مثل توفو
 • آووکادو
 • میوه ها: توت ها، سیب، گلابی، پرتقال
 • مغز و کره ها: کره بادام زمینی، کره بادام هندی، کره بادام

فواید رژیم کتوژنیک اصلاح شده

 • تسهیل کاهش وزن و چربی سوزی

برای رسیدن به کاهش وزن و حفظ آن ایجاد تغییرات طولانی مدت در سبک زندگی بسیار اهمیت دارد. رژیم کتوژنیک در کوتاه مدت اثرات خوبی در کاهش وزن دارد؛ اما زمانی که نوبت به حفظ وزن پایدار می‌شود ممکن است به خوبی عمل نکند. با اضافه کردن کمی کربوهیدرات سالم و پیچیده در حفظ و کاهش وزن موثر باشد.

برنامه غذایی رژیم کتوژنیک استاندارد ، رژیم کتوژنیک اصلاح شده

اگرچه رژیم‌های کم کربوهیدرات باعث کاهش وزن می‌شوند؛ اما پیروی از این رژیم‌های غذایی در طولانی مدت برای افراد دشوار است. مصرف کربوهیدرات پیچیده انرژی بدن را تامین می‌کند و در صورتی که به اندازه و متعادل مصرف شود باعث افزایش وزن نمی‌شود.

کربوهیدرات پیچیده در رژیم کتوژنیک اصلاح شده شامل غلات کامل، سیزیجات نشاسته ای و حبوبات است. نتایج یک مطالعه نشان داد که رژیم کتوژنیک بدون ورزش باعث کاهش فاکتورهای متابولیکی موثر در بیماری قلبی، دیابت و سکته می‌شود(۱)

رژیم کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک اصلاح‌شده نه تنها در کاهش وزن موثر هستند بلکه بافت چربی را نیز هدف قرار داده و به سوزاندن چربی‌ها کمک می‌کنند.(۲) رژیم کتوژنیک اصلاح شده همچنین باعث از بین رفتن چربی احشایی و شکمی می‌شود، این نوع چربی در بروز التهاب و مقاومت به انسولین نقش دارند(۳)

درباره رژیم کتوژنیک در اینجا بیشتر بخوانید: همه چیز درباره رژیم کتوژنیک

 • کنترل اشتها و پیشگیری از پرخوری

یکی از معضلات رژیم‌های کاهش وزن حس گرسنگی است، حس گرسنگی باعث انصراف برخی از افراد از برنامه کاهش وزن می‌شود. با این حال رژیم های کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک اصلاح شده در کاهش اشتها موثر هستند.

رژیم های کم کربوهیدرات با چربی و پروتئین بالا به کاهش وزن کمک می‌کنند. رژیم کتوژنیک اصلاح شده کربوهیدرات سالم را در اختیار بدن قرار داده و احساس سیری ایجاد می‌کند و احتمال پرخوری را کاهش می‌دهد.(۴)

در رژیم کتوژنیک اصلاح‌شده با مصرف چربی‌های سالم و غیر اشباع و کربوهیدرات پیچیده به کاهش وزن و کنترل اشتها کمک می‌شود.

عوارض رژیم کتوژنیک چیست

 • کاهش تری گلسیرید و بهبود سلامت قلب

بالا بودن سطح تری گلسیرید خون با ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط است. یکی از دلایل افزایش تری گلسیرید در خون افراد کم تحرک مصرف بیش از حد کربوهیدرات است. مطالعات نشان داده اند که کاهش مصرف کربوهیدرات با کاهش سطح تری گلسیرید خون همراه بوده است. رژیم کتوژنیک اصلاح شده حاوی کربوهیدرات کمتری است و به کاهش چربی خون کمک می‌کند(۵)

 • افزایش سطح کلسترول خوبHDL

HDL به عنوان کلسترول خوب در نظر گرفته می‌شود و هر چقدر سطح آن بالاتر باشد خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کاهش پیدا می‌کند. نتایج برخی مطالعات نشان می‌دهند که بهترین شیوه افزایش HDL خون پیروی از رژیم‌های کم کربوهیدرات مانند رژیم کتوژنیک است.(۶)

 • افزایش سطح انرژی و مقاومت بدن

در روزهای اول پیروی از رژیم کتوژنیک احساس خستگی امری طبیعی و معمول است؛ چراکه بدن در حال تغییر استفاده از منبع گلوکز و سوزاندن چربی است. در رژیم کتونیک اصلاح شده شما هنوز هم می‌توانید مقادیر متعادلی از کربوهیدرات پیچیده مصرف کنید. بنابراین به دلیل همین مقدار کربوهیدرات بدن شما بهتر با احساس خستگی و فرسودگی کنار می‌آید.

رژیم کتوژنیک اصلاح‌شده یک مسیر پایدار در کاهش وزن و تداوم انرژی برای فعالیت‌های بدنی فراهم می‌کند.

خارج شدن از رژیم کتوژنیک ، رژیم کتوژنیک اصلاح شده

کلام آخر

هر دو رژیم کتوژنیک و کتوژنیک اصلاح شده به کاهش وزن کمک می‌کنند. رژیم کتوژنیک اصلاح شده سطح کلسترول خون را افزایش نمی‎دهد و با مصرف مقادیر مناسب کربوهیدرات سالم به کاهش وزن مداوم و پایدار کمک میکند.

همچنین پیروی از آن به دلیل مصرف کربوهیدرات پیچیده برای افراد راحت‌تر است و مانع از رها کردن برنامه کاهش وزن می‎شود. بهتر است برای پیروی از رژیم کتوژنیک‌اصلاح شده حتما از متخصصین و کارشناسان تغذیه استفاده کنید.

منابع مورد استفاده

۱٫Madeline K.Gibas, Induced and controlled dietary ketosis as a regulator of obesity and metabolic syndrome pathologies

 1. Js Volek, Comparison of energy-restricted very low-carbohydrate and low-fat diets on weight loss and body composition in overweight men and women
 1. F Joseph McClernon, The effects of a low-carbohydrate ketogenic diet and a low-fat diet on mood, hunger, and other self-reported symptoms
 1. Y. Wady Aude, The National Cholesterol Education Program Diet vs a Diet Lower in Carbohydrates and Higher in Protein and Monounsaturated Fat
 1. L Berglund, HDL-subpopulation patterns in response to reductions in dietary total and saturated fat intakes in healthy subjects
 2. sunwarrior.com
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − یک =