-->
تاریخ امروز:۱۲ مهر ۱۴۰۱
رژیم جنی کریگ

رژیم جنی کریگ (Jenny Craig) چیست؟

رژیم جنی کریگ در واقع یک پکیج کامل رژیم است و در آن تنها از غذاها صحبت نمی‌شود. این رژیم غذاهای بسته‌بندی شده کم کالری، یک مشاور تغذیه برای حمایت حضوری یا تلفنی افراد در طول رژیم، ابزارهای آنلاین بسیاری برای کمک به ثبت موارد خوراکی دریافت شده و نیز برنامه ورزشی را در اختیار افراد قرار می‌دهد.

در رژیم جنی کریگ خبری از غذاهای ممنوعه، داروی سم‌زدایی و لیستی از مواد خوراکی عجیب با ادعای چربی‌سوزی وجود ندارد. در ابتدا افراد وعده‌های خود را برای یک هفته از لیستی شامل ۷۰ غذای بسته‌بندی شده انتخاب می‌کنند. در جنی کریگ با توجه به وزن و قد هر فرد انرژی دریافتی حدود ۱۲۰۰ کالری خواهد بود. در مطالعه‌ای نشان داد که افراد با داشتن این رژیم به طور میانگین می‌توانند ۱۰ درصد وزن خود را در سال اول پیروی از رژیم جنی کرگ از دست بدهند. با مجله بنتو همراه باشید.

رژیم غذایی جنی کریگ

بایدها و نبایدهای رژیم جنی کریگ

در کنار وعده‌های بسته‌بندی شده رژیم جنی کریگ، افراد می‌توانند میوه‌ها و سبزیجات تازه و نیز محصولات لبنی کم چرب دریافت کنند. رویکرد رژیم جنی کرگ تاکید بر دریافت مواد خوراکی کم‌چرب با مقدار بالای آب، فیبر و پروتئین است. به طور کلی، افراد در این رژیم می‌توانند به طور نامحدود سبزیجات غیر نشاسته‌ای (مثل گوجه‌فرنگی، بروکلی و فلفل‌ها) دریافت کنند. همچنین، در رژیم جنی کریگ افراد می‌توانند گهگاه نوشیدنی الکی مصرف کنند.

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟ ( در این مقاله بیشتر بخوانید! )

درجه سختی رژیم جنی کریگ: متوسط

در ابتدای رژیم جنی کرگ افراد نیازی به پختن غذا و آشپزی ندارند. در اواسط مسیر کاهش وزن تنها بعضی از وعده‌ها در خانه طبخ می‌شود. در نهایت، به محض اینکه افراد به هدف خود در کاهش وزن برسند، طی یک دوره ۴ هفته‌ای انتقالی به وعده‌هایی که به طور کامل در خانه طبخ می‌شوند برمی‌گردند. (۱)

بسته های رژیم غذایی جنی کریگ

فواید رژیم جنی کریگ

 • پیروی از رژیم جنی کریگ آسان است: به دلیل آماده بودن پکیج‌های غذایی در ابتدا، پیروی از این رژیم بدون زحمت است و آماده‌سازی وعده‌ها در سریع‌ترین حالت ممکن خواهد بود.
 • به آموزش سهم‌های غذایی و تعادل میان وعده‌ها کمک می‌کند
 • در کنار برنامه افراد دارای حامی اجتماعی هستند: تحقیقات نشان داده است که داشتن یک حامی از خانواده، دوستان و یا اجتماع در روند کاهش وزن بسیار موثر خواهد بود.
 • ممکن است موجب کاهش خطر بیماری قلبی و بهبود کنترل قند خون شود: در یکی از مطالعات انجام شده بر روی رژیم جنی کرگ، تاثیر ۱۰ درصد کاهش وزن در طی این رژیم بر کاهش التهاب و انسولین، تری‌گلیسیرید و سطوح کلسترول بعد از دوسال نشان داده شد. تمام موارد ذکر شده از فاکتورهای موثر در بیماری‌های قلبی می‌باشند و کاهش آن‌ها به بهبود وضعیت قلبی کمک خواهد کرد.

همچنین، این رژیم به دلیل تاثیری که بر کاهش قند خون دارد می‌تواند گزینه مناسبی برای افراد دیابتی باشد. (۵)

محدودیت رژیم غذایی جنی کرگ

 • تا رسیدن به هدف مورد نظر در کاهش وزن، افراد مجبور هستند که مقدار بسیار زیادی از غذاهای رژیم جنی کریگ را دریافت کنند. (۱)
 • این رژیم هزینه بالا دارد. قیمت برنامه چند صد دلار به علاوه‌ی شهریه ماهیانه و هزینه غذاها است.
 • ممکن است برای افراد با رژیم‌های غذایی خاص کاربردی نداشته باشد. برای مثال هیچ یک از بسته‌های غذایی جنی کرگ برچسب حلال ندارند و نیز هیچ گزینه‌ای برای افراد گیاهخوار برای ناهار و شام وجود ندارد.
 • غذاهای جنی کرگ به شدت فراوری می‌شوند. غذاها شامل مقدار بسیار زیادی کربوهیدرات تصفیه شده، روغن، شیرین کننده‌های مصنوعی و افزودنی‌ها هستند که می‌تواند برای سلامت دستگاه گوارش نامناسب باشد.
 • مشاوران جنی کرگ مراقبان سلامت حرفه‌ای و متخصص نیستند. با وجود اینکه مشاوره یکی از اجزای اصلی رژیم جنی کریگ است اما مشاوران آن‌ها تخصصی در زمینه تغذیه و رژیم‌درمانی ندارند و قادر به ارائه توصیه‌های متناسب با شرایط پزشکی هر فرد نیستند. (۵)

جنی کریگ چیست

آیا رژیم غذایی جنی کریگ به کاهش وزن کمک می‌کند؟

یک مطالعه مروری که در آپریل سال ۲۰۲۰ منتشر شد رژیم جنی کریگ در رتبه‌بندی موثرترین رژیم‌ها برای کاهش وزن در طی شش ماه در کنار رژیم‌های موثر دیگر قرار گرفت. میزان کاهش وزن در پیروی شش ماهه از این رژیم حدود ۸ کیلوگرم است. اما باید توجه داشت که در پیروی یک ساله از رژیم جنی کریگ هیچ برتری نسبت به رژیم استاندار کاهش وزن وجود ندارد. (۲)

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ در ژورنال Applied Physiology, Nutrition, and Metabolism انجام شد، رژیم جنی کرگ به عنوان موثرترین رژیم (البته با فاصله اندک) در مقایسه با رژیم ویت واچر، نوتری‌سیستم و کروز معرفی شد. در طی ۱۲ هفته این رژیم حدودا کاهش وزنی به اندازه ۶ کیلوگرم در شرکت کنندگان را به همراه داشت. (۳)

در مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۳ و با حمایت مالی کمپانی جنی‌کریگ انجام شد، به تاثیر این رژیم بر کاهش وزن و کاهش دور کمر بعد از دو سال پیروی از رژیم جنی کریگ اشاره شده است! (۴)

نکته کلیدی در موفقیت این رژیم ممکن است به دلیل بسته‌های غذایی و حمایت‌های روانشناسی حین برنامه باشد، که در مطالعه‌ای در سال ۲۰۰۴ مورد بررسی قرار گرفت. اما در مطالعه‌ی مشابه دیگری، هزینه‌های بالای این برنامه به عنوان عاملی بازدارنده معرفی شد. (۲)

سخن پایانی

رژیم جنی کریگ بسته‌های غذایی با سهم کنترل شده همراه با مشاوره فردی ارائه می‌دهد. افراد در این رژیم در هفته ۰٫۴۵ تا ۰٫۹ کیلوگرم کاهش وزن را تجربه خواهند کرد. با وجود اینکه این رژیم می‌تواند به دلیل کاهش وزن تاثیرات مثبت دیگری برای افراد به همراه داشته باشد اما بهتر است قبل از شروع برنامه حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید.

منابع:

 1. https://www.webmd.com/diet/a-z/jenny-craig-diet
 2. https://health.usnews.com/best-diet/jenny-craig-diet
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28044449/
 4. https://www.ahajournals.org/doi/full/10.1161/JAHA.113.000152
 5. https://www.healthline.com/nutrition/jenny-craig-diet-review#other-benefits
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + پانزده =