-->
تاریخ امروز:۲۶ مرداد ۱۴۰۱
بهترین زمان مصرف چای سبز برای لاغری

چای سبز و لاغری چگونه با هم در ارتباط هستند؟

چای سبز به دلیل داشتن آنتی اکسیدان و مواد مغذی فواید بسیاری برای سلامتی دارد و یکی از سالم ترین نوشیدنی ها محسوب می‌شود. یکی از ترکیبات موجود در چای سبز کافئین است، اگرچه مقدار آن نسبت به کافئین قهوه کمتر است، اما همچنان موثر است. با مجله بنتو همراه مقاله چای سبز و لاغری باشید.

کافئین یک ماده محرک است که در بسیاری از مطالعات به اثرات مفید آن در چربی سوزی و بهبود عملکرد ورزشی اشاره شده است. نوشیدن یک فنجان چای سبز سطح آنتی اکسیدان خون را افزایش می‌دهد.

انواع دمنوش لاغری را در اینجا بخوانید!

چگونه چای سبز در لاغری موثر است؟

عصاره چای سبز با افزایش چربی سوزی در هنگام ورزش مرتبط است. نتایج یک مطالعه نشان داد که مردانی که قبل از ورزش مکمل چای سبز مصرف کرده بودند نسبت به مردانی که مکمل چای سبز مصرف نکرده ۱۷ درصد چربی بیشتری سوزاندند. این مطالعه نشان می‌دهد که چای سبز می‌تواند اثرات چربی سوزی در ورزش را تقویت کند.(۱)

مطالعه ی دیگری نشان داد که مصرف چای سبز هم در ورزش و هم در زمان استراحت باعث افزایش چربی سوزی و لاغری می‌شود.

میزان مصرف چای سبز برای لاغری

چای سبز و افزایش متابولیسم بدن

بدن شما دائما در حال مصرف انرژی است، حتی در زمان خواب و استراحت سلولهای بدن نیاز به انرژی دارند. برخی مطالعات نشان میدهند که مصرف چای سبز میزان کالری مصرفی توسط بدن را حتی در حالت استراحت افزایش می‌دهد. سوزاندن کالری بیشتر به معنای کاهش وزن و لاغری است.

برخی مطالعات افزایش متابولیسم پس از مصرف چای سبز را ۳ تا ۴ درصد و برخی دیگر تا ۸ درصد بیان کرده اند. در یک مطالعه که بر روی ۶۰ فرد مبتلا به چاقی صورت گرفت، گروهی که از عصاره چای سبز استفاده کرده بودند در مقایسه با گروه دیگر ۳٫۳ کلیوگرم بیشتر وزن از دست دادند و بعد از ۳ ماه ۱۸۳ کالری بیشتر در روز سوزاندند.(۲)

چای سبز و کاهش چربی شکمی

نتایج مطالعات در مورد اثرات چای سبز و لاغری ضد و نقیض است، برخی مطالعات مصرف چای سبز را در کاهش وزن موثر یافتند و برخی دیگر نشان می‌دهند که مصرف چای سبز هیچ گونه اثری در کاهش وزن و لاغری نداشته است.

نتایج یک مطالعه کار آزمایی بالینی نشان داد که افرادی که از مکمل چای سبز استفاده کردند به طور متوسط ۱٫۳ کلیوگرم وزن از دست دادند. توجه کنید که تمام چربی های بدن از نوع زیر جلدی نیستند و بخش قابل توجهی از چربی، چربی احشایی است که به آن چربی شکمی گفته می‌شود

بالا بودن چربی شکمی باعث مقاومت به انسولین و التهاب در بدن می‌شود و نقش مهمی در بروز دیابت و بیماری های قلبی دارد. اگر چه اثرات کاتچین موجود در چای سبز در لاغری متوسط بوده است؛ اما چندین مطالعه نشان داده اند که درصد قابل توجهی از کاهش وزن مربوط به از دست دادن چربی شکمی است(۳)

چه موقع چای سبز بخوریم تا لاغر شویم

چای سبز و تنظیم قند خون

یکی از روشهایی اثر گذار چای سبز در لاغری تنظیم  و کنترل قندخون است. افزایش قند خون باعث بالا رفتن وزن میشود. قند خون بالا بدن را تحریک می‌کند تا قند را به صورت چربی در بدن ذخیره کند و از سوی دیگر باعث تمایل به مصرف مواد غذایی ناسالم شده و افت انرژی را به دنبال دارد.

محققان ژاپنی و مکزیکی دریافتند که  آنتی اکسیدان‌های موجود در چای سبز میزان کل کربوهیدرات جذب شده بعد از وعده غذایی را کاهش داده و به کنترل قند خون کمک می‌کنند.(۴)

۵ فایده چای سبز

چای سبز حاوی ترکیبات مختلفی است که فواید بسیاری دارند مهمترین ترکییات چای سبز عبارتند از:

  • ویتامین گروه B
  • اسیدفولیک
  • منیزیم
  • فلاونوئیدها
  • آنتی اکسیدانها

این ترکیبات مفید در کاهش کلسترول، بهبود عملکرد قلب، پیشگیری از الزایمر، کنترل دیابت نوع ۲ و برخی از سرطانها موثر است. در مطالعه ی ۲۰۱۳ مصرف چای سبز با کاهش کلسترول خون همراه بوده است، با این حال برای تایید اثرات چای سبز نیاز به مطالعات در حجم بیشتری هستیم.(۵)

کلام آخر

چای سبز یک نوشیدنی غنی از آنتی اکسیدان و مواد مغذی است و اثرات مفیدی بر روی سلامتی دارد. چای سبز امروزه به علت چربی سوزی و اثرات آن بر لاغری بسیار مورد توجه قرار گرفته است. باید بدانید که شواهد علمی ضد و نقیضی در مورد چای سبز ولاغری وجود دارد. برخی مطالعات فواید آن را متوسط و برخی دیگر ناچیز اعلام کرده اند.

در صورتی که به قصد لاغری و کاهش وزن چای سبز مصرف می‌کنید، باید بدانید که چای سبز در کنار محدود کردن مصرف کربوهیدرات، کالری و افزایش مصرف پروتئین می‌تواند تاثیرگذار باشد. فراموش نکنید که فواید چای سبز فراتر از کاهش وزن ولاغری است و حتما این نوشیدنی را به برنامه غذایی خود اضافه کنید.

برای ایجاد طعم بهتر، چای سبز را می‌توانید به همراه دیگر ادویه‌ها برای مثال به صورت دمنوش چای سبز و زیره و یا دارچین مصرف کنید. البته توجه داشته باشید که تداخلی با چای سبز نداشته باشند.

منابع:

  1. Michelle C Venables, Green tea extract ingestion, fat oxidation, and glucose tolerance in healthy humans.
  2. Servane Rudelle, Effect of a thermogenic beverage on 24-hour energy metabolism in humansParadee Auvichayapat, Effectiveness of green tea on weight reduction in obese Thais: A randomized, controlled trial
  3. R Hurse, The effects of green tea on weight loss and weight maintenance: a meta-analysis.Tomonori Nagao, A Green Tea Extract High in Catechins Reduces Body Fat and Cardiovascular Risks in Humans
  4. Masaki Takahashi, Acute ingestion of catechin-rich green tea improves postprandial glucose status and increases serum thioredoxin concentrations in postmenopausal women.
  5. Louise Hartley, Green and black tea for the primary prevention of cardiovascular disease

اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − سه =