-->
تاریخ امروز:۲۶ مرداد ۱۴۰۱
طریقه مصرف عرق زیره سیاه برای لاغری

چای زیره و لاغری

زیره برای لاغری چطور مصرف کنیم ؟ زیره یک گیاه برگ دار است که اغلب در مناطق چین، هند، خاورمیانه، مدیترانه رشد می‌کند. زیره به عنوان یک ادویه محبوب در سراسر جهان شناخته شده است. مطالعات بسیاری اثرات زیره بر بدن را بررسی کرده اند. برخی پژوهش ها نشان می‌دهند که اضافه کردن زیره به غذا یا مصرف چای زیره به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند. در این مقاله از مجله بنتو به اثرات چای زیره بر بدن و لاغری می‌پردازیم.

انواع دمنوش لاغری را در اینجا ببینید!

فواید زیره برای بدن

  • زیره به بهبود کلسترول کمک می‌کند: مطالعات بالینی نشان می‌دهند که مصرف زیره به بهبود سطح کلسترول خون کمک می‌کند. نتایج حاصل یک مطالعه نشان داد که مصرف ۷۵ میلی گرم زیره دو بار در روز به مدت ۸ هفته باعث کاهش سطح تری گلیسرید شده است.

بهترین موقع خوردن زیره برای لاغری

در مطالعه ی دیگری مصرف عصاره زیره با کاهش  ۱۰ درصدی سطح کلسترول بد خون(LDL) همراه بوده است.(۱)

  • زیره و کنترل قندخون: زیره در بهبود قندخون نقش دارد. یک مطالعه بالینی نشان داد که مصرف عصاره زیره غلیظ شاخص‌های اولیه قندخون در افراد مبتلا به اضافه وزن را بهبود داده است(۲)
  • زیره منبع آهن: دانه‌های زیره به طور طبیعی غنی از آهن است.(۳) یک قاشق چای خوری زیره آسیب شده حاوی ۱٫۴ میلی گرم آهن است که ۱۷٫۵ درصد از نیاز بدن را تامین می‌کند. کمبود آهن یکی از شایع‎ترین کمبودهای تغذیه ای در جهان است که ۲۰ درصد از جمعیت را درگیر کرده است.

کودکان و زنان در معرض کمبود آهن قرار دارند . زیره یک منبع سرشار از آهن است که مصرف آن به پیشگیری از فقر آهن کمک می‌کند.(۴)

زیره چگونه به کاهش وزن کمک میکند؟

 

برخی مطالعات نشان می‌دهند که مصرف زیره در کاهش وزن موثر است. به نظر میرسد که زیره با افزایش سوخت و ساز بدن به کاهش وزن کمک می‌کند. زیره دارای ترکیباتی است که به کاهش کلسترول خون کمک می‌کند.

در یک مطالعه که در سال ۲۰۱۴ بر روی ۸۸ زن با اضافه وزن صورت گرفت، نشان داد که گروهی که به مدت سه ماه ماست به همراه زیره مصرف کرده بودند بیشتر از گروه دیگر دچار کاهش وزن شده بودند(۵)

زیره به بهبود فرایند هضم کمک می‌کند و سوء هاضمه، نفخ و اسیدیته معده را کاهش می‌دهد. هضم خوب کلید کاهش وزن است. هنگامی که عملکرد دستگاه گوارش ضعیف باشد ، بدن قادر به جذب وهضم مواد مغذی نیست و همچنین دفع مواد زائد مختل  شده که باعث کاهش سرعت متابولیسم بدن می‌شود. زیره با بهبود عملکرد گوارشی باعث بهبود متابولیسم و کاهش وزن می‌شود.

زیره و لاغری شکم

چگونه از زیره برای کاهش وزن استفاده کنیم؟

زیره حاوی یک ماده فعال به نام تیموکینون است که دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهاب است. این ماده می‌تواند رادیکالهای آزاد در بدن را هدف قرار دهد و سموم بدن را دفع می‌کنند. زیره همچنین به بهبود حساسیت به انسولین کمک می‌کند و باعث کنترل قندخون می‌شود.

زیره در کنار رژیم غذایی سالم و انجام فعالیت ورزشی به کاهش وزن و لاغری کمک می‌کند. زیره باعث کاهش التهاب و چربی در بدن می‌شود.  زیره به کاهش نفخ، خستگی و سوء هاضمه کمک می‌کند. نتایج مطالعات نشان می‌دهد زیره و ترکیبات آن در کاهش وزن موثر است؛ اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

بیشتر بخوانید: آیا مصرف زیره برای لاغری مفید است؟

کلام آخر

شواهد علمی بسیاری فواید زیر برای سلامتی را تایید می‌کنند. زیره به عنوان یک ادویه محبوب در دنیا شناخته شده است. زیره سرشار از آنتی اکسیدان است و از بدن در برابر رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند.

مصرف زیره همچنین به کاهش سطح کلسترول بد خون کمک می‌کند. زیره ممکن است در دوز بالا به کاهش وزن و لاغری کمک کند. چای زیره باعث افزایش متابولیسم و سرعت سوخت و ساز بدن میشود و از این طریق می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

زیره نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند بلکه به کاهش التهاب در بدن نیز کمک می‎کند.  به خاطر داشته باشید که زیره یا هر ماده غذایی دیگری معجزه آسا نیست و همچنان باید به رژیم های کم کالری و ورزش پایبند باشید.

منابع مورداستفاده:

  1. Mohsen Taghizadeh, The Effect of Cumin cyminumL. Plus Lime Administration on Weight Loss and Metabolic Status in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial
  2. . Mohsen Taghizadeh, Effect of the cumin cyminum L. Intake on Weight Loss, Metabolic Profiles and Biomarkers of Oxidative Stress in Overweight Subjects: A Randomized Double-Blind Placebo-Controlled Clinical Trial
  3. Robert Ancuceanu, A Survey of Plant Iron Content—A Semi-Systematic Review
  4. . Miriam Levi, Epidemiology of iron deficiency anaemia in four European countries: a population-based study in primary care
  5. . Roghayeh Zare, Effect of cumin powder on body composition and lipid profile in overweight and obese women
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =