-->
تاریخ امروز:۱۲ مهر ۱۴۰۱
عوارض سرکه سیب برای لاغری؟

سرکه سیب برای لاغری چگونه مصرف شود؟

آیا سرکه سیب برای لاغری موثر است؟ عوارض سرکه سیب برای لاغری چیست؟ سرکه سیب در فرایند تخمیر دو مرحله ای بدست می‌آید. ابتدا سیب‌ها را خرد و با مخمر ترکیب کرده تا شکر موجود آنها به الکل تبدیل شود و سپس باکتری‌ها برای تبدیل الکل به اسید استیک اضافه می‌شود. در این مقاله از مجله بنتو ، به بررسی مطالعات انجام شده در مورد سرکه سیب و لاغری و کاهش وزن می‌پردازیم.

اسید استیک جزء فعال سرکه سیب است و یک قاشق غذاخوری سرکه سیب دارای ۳ کالری است. سرکه سیب هزاران سال است که به عنوان تقویت سلامتی مورد استفاده قرار گرفته است. سرکه سفید فواید بسیاری برای سلامتی مانند کاهش قندخون دارد.

فواید و مضرات سرکه سیب برای لاغری

فواید سرکه سیب

همانطور که اشاره کردیم اسید استیک جزء فعال سرکه سیب است که یک اسید چرب کوتاه زنجیر است که به استات و هیدروژن تجزیه می‌شود.

مطالعات حیوانی نشان داده اند که سرکه سیب برای لاغری مفید است و از طریق زیر ممکن است به کاهش وزن کمک کند:

 • کاهش سطح قندخون: در یک مطالعه اسید استیک سرکه سیب توانایی کبد و بافت عضله را در برداشتن قند بهبود بخشید.(۱)
 • کاهش سطح انسولین: همچنین اسید استیک نسبت انسولین به گلوکاگون را کاهش می‌دهد که باعث چربی سوزی می‌شود.(۱)
 • افزایش سوخت و ساز بدن
 • کاهش ذخیره چربی
 • کاهش اشتها

سرکه سیب چگونه به لاغری و کاهش وزن کمک می‌کند؟

سرکه سیب ممکن است باعث احساس سیری طولانی شده که می‌تواند دریافت کالری را کاهش دهد. نتایج یک مطالعه کوچک نشان داد سطح قندخون یک ساعت پس از مصرف غذای حاوی کربوهیدرات بالا به میزان ۵۵ درصد کاهش پیدا کرده است. همچنین دریافت کالری در آنها ۲۰۰ تا ۲۷۵ کالری کمتر بوده است.

سرکه سیب علاوه بر کاهش و سرکوب اشتها، سرعت خروج مواد غذایی از معده را آهسته می‌کند. کاهش سرعت تخلیه معده باعث احساس سیری و کاهش قندخون و انسولین می‌شود(۲)

نتایج یک مطالعه نشان داد که سرکه سیب تاثیرات چشم گیری در کاهش وزن و چربی سوزی دارد. در یک مطالعه که به مدت ۱۲ هفته بر روی ۱۴۴ فرد مبتلا به چاقی انجام شد در گروهی که روزی دو قاشق غذاخوری (۳۰ سی سی) سرکه سیب مصرف کرده بودند نسبت به گروه دارونما کاهش وزن بیشتری را تجربه کردند.

نحوه مصرف سرکه سیب

عوارض مصرف سرکه سیب

اگرچه برای سرکه سیب فواید بسیاری از جمله کاهش وزن و لاغری را در نظر گرفته اند؛ اما مصرف بیش از حد این نوشیدنی باعث عوارضی در بدن می‌شود

 1. تاخیر در تخلیه معده: همان طور که اشاره کردیم سرکه سیب از طریق کاهش سرعت خروج غذا از معده باعث احساس سیری میشود. با این حال این ترکیب ممکن است علائم گاستروپارزی( کندی حرکات معده) در افراد دیابتی را تشدید کند
 2. مشکلات گوارشی: سرکه سیب ممکن است در برخی باعث ناراحتی های گوارشی شود. به نظر میرسد که اسید استیک موجود در سرکه سیب باعث احساس سیری و کاهش دریافت غذا میشود، با این حال برخی مطالعات نشان میدهند که کاهش دریافت کالری به علت سوء هاضمه و مشکلات گوارشی است.
 3. کاهش سطح پتاسیم و پوکی استخوان: برخی مطالعات نشان داده که مصرف سرکه سیب در مقادیر بالا و برای مدت طولانی ممکن است باعث کاهش سطح پتاسیم و از دست دادن توده ی استخوانی شود.
 4. فرسایش مینای دندان: مصرف مواد غذایی اسیدی به مینای دندان آسیب می‌رساند. در یک مطالعه آزمایشگاهی قرار دادن مینای دندان عقل در سرکه سیب باعث از دست رفتن ۱ تا ۲۰ درصد مواد معدنی دندان شد.
 5. سوزش گلو: سرکه سیب ممکن است باعث سوزش و سوختگی گلو شود. اسید استیک موجود در سرکه سیب ممکن است باعث سوزش و آسیب گلو و مری شود.
 6. تداخلات دارویی: مصرف سرکه سیب با برخی داروها تداخل ایجاد می‌کند.

افراد مبتلا به دیابت که انسولین مصرف می‌کنند ممکن است با مصرف سرکه سیب دچار کاهش سطح پتاسیم شوند که بسیار خطرناک است. دیگوگسین یک داروی قلبی است که باعث کاهش سطح پتاسیم شده و مصرف آن با سرکه سیب این اثر را تشدید می‌کند. همچنین از مصرف داروهای ادرارآور با سرکه سیب باید خودداری شود.

کلام آخر

سرکه سیب از گذشته برای درمان برخی بیماری‌‎ها مورد استفاده قرار گرفته است. سرکه سیب باعث کاهش قندخون، کلسترول شده و فوایدی برای سلامتی دارد. مطالعاتی در مورد اثراث سرکه سیب و لاغری صورت گرفته که یافته های آنها ضد و نقیض است.

سرکه سیب از طریق کاهش سرعت خروج غذا از معده باعث احساس سیری طولانی مدت شده و دریافت کالری را کاهش می‌دهد. سرکه سیب کالری کمی دارد و به راحتی می توان آنرا به سالاد اضافه کرد.

توجه کنید که مصرف سرکه سیب به ویژه در مقادیر زیاد و طولانی مدت باعث آسیب و عوارض گوارشی می‌شود. فراموش نکنید که هرگز نباید سرکه سیب را بدون رقیق کردن مصرف کنید.

از آنجا که شواهد علمی به طور قطع اثر سرکه سیب را در لاغری تایید نکرده اند در صورت تمایل به مصرف حتما با متخصص تغذیه مشورت کنید.

منابع مورد استفاده

 1. Takashi Fushimi, Effect of acetic acid feeding on the circadian changes in glycogen and metabolites of glucose and lipid in liver and skeletal muscle of rats
 1. Carol S Johnston, Vinegar and peanut products as complementary foods to reduce postprandial glycemia
 1. Tomoo Kondo, Vinegar intake reduces body weight, body fat mass, and serum triglyceride levels in obese Japanese subjects
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =