-->
تاریخ امروز:۹ تیر ۱۴۰۱
لیست غذاهای قلیایی

رژیم آلکالاین (Alkaline Diet) چیست؟

رژیم آلکالاین بر اساس فرضیه اسید-خاکستر برای ایجاد یون‌های قلیایی بیشتر طراحی شده است. بنابر این ایده که رشد سلول سرطانی در محیط اسیدی بیشتر است، این فرضیه ادعا می‌کند با پیروی از یک رژیم غذایی که حاوی مواد خوراکی قلیایی است می‌توان از پیشرفت سرطان جلوگیری کرد.

بدین ترتیب، افراد برای رسیدن به مقدار بیشتر بار قلیایی باید مقادیر بیشتری از میوه و سبزیجات و نیز مقادیر متوسطی از مواد پروتئینی دریافت کنند. (۱و۲)

انواع رژیم لاغری را می‌شناسید؟ ( در این مقاله بیشتر بخوانید! )

رژیم غذایی آلکالاین چگونه کار می‌کند؟

برای شروع رژیم آلکالاین، شما باید راجع‌به مواد خوراکی مجاز و ممنوعه در این رژیم مطالعه کنید. در رژیم آلکالاین بعضی از میوه‌ها برای pH بدن شما خوب و بعضی دیگر بد تلقی می‌شود.

Ph یک مقیاس برای اندازه‌گیری اسید و باز بدن در یک بازه ۰ تا ۱۴ است. مواد اسیدی در این بازه مابین ۰ تا ۷ قرار می‌گیرند؛ مانند سرکه که pH آن ۲ است. مواد قلیایی در بازه بین ۷ تا ۱۴ هستند؛ برای مثال Ph کلسیم بسیار قلیایی و معادل  ۱۰ است.

رژیم آلکالاین چیه

در شرایط طبیعی، خون ما کمی قلیای و ph آن مابین ۷٫۳۵ و ۷٫۴۵ است. از جمله مواد خوراکی قلیایی می‌توان به موز (ph=5)، فلفل دلمه‌ای، توفو، تمپه، میسو، جوانه‌ها و عدس اشاره کرد.

براساس کتاب Acid Alkaline Diet for Dummies اگر شما به دنبال این رژیم هستید باید موارد زیر را برای شروع درنظر بگیرید:

 • اگر بشقاب شما ابتدا با مواد خوراکی گیاهی پر شود، فضایی برای مواد خوراکی ایجاد کننده اسید مثل گوشت‌ها و نان‌ها باقی نمی‌ماند.
 • برای پیروی از رژیم آلکالاین باید ۸۰ درصد حجم مواد خوراکی دریافتی شما از موارد قلیایی و تنها ۲۰ درصد آن تولید کننده اسید باشد.
 • شما باید این قوانین را برای هر وعده، نوشیدنی و میان‌وعده رعایت کنید.
 • نیازی به استفاده از ماشین‌حساب و ترازو در رژیم آلکالاین نیست. (۳)

رژیم آلکالاین و عضلات

با افزایش سن از دست دادن تدریجی عضلات امری اجتناب ناپذیر است. در یک بررسی سه ساله بر رژیم غذایی غنی از پتاسیم (مثل رژیم سرشار از میوه‌ها و سبزیجات) که بار اسیدی کمی دارد نشان داد که این رژیم می‌تواند در زنان و مردان سالمند موجب حفظ عضلات شود. اصلاح شرایط اسیدی ممکن است موجب حفاظت از عضلات در شرایطی مثل کتوزیس دیابت، عفونت خونی، نارسایی کلیه و … شود. (۴)

برنامه رژیم لاغری

رژیم آلکالاین و کمردرد

شواهد نشان داده‌اند که کمردرد مزمن با مکمل‌یاری با مواد معدنی قلیایی بهبود پیدا می‌کند. در صورتی که در قالب رژیم آلکالاین بتوانیم منیزیم داخل سلولی کافی را تامین کنیم، عملکرد سیستم آنزیمی بهبود پیدا می‌کند و فعال شدن ویتامین D  تسهیل خواهد شد. در این شرایط دیده شده که درد کمر می‌تواند کاهش پیدا کند. (۴)

رژیم آلکالاین و سرطان

بعضی از مطالعات نشان داده‌اند که سلول‌های سرطانی در محیط اسیدی رشد بهتری دارند. نظریه پردازان رژیم آلکالاین بر این باورند که با دریافت مقادیر بالای مواد خوراکی قلیایی و محدود کردن مواد خوراکی اسیدی می‌توان PH بدن را افزایش داد.

اما نکته قابل توجه و مهم این است که مواد خوراکی به هیچ وجه نمی‌توانند بر PH خون تاثیر بگذارند. PH خون دارای مکانیسم‌های تنظیمی بسیار قدرتمند است که آن را در بازه مشخصی نگه می‌دارد.

با تغییر رژیم غذایی ممکن است بتوانیم PH بزاق یا ادرار را تغییر دهیم، اما هیچ راهی برای دریافت مقدار موثری از مواد غذایی قلیایی که برای تغییر PH خون کافی باشد، وجود ندارد. (۶,۵)

غذاهای قلیایی در رژیم آلکالاین

مروری بر اثرات رژیم آلکالاین بر سلامتی

این رژیم غذایی بیشتر منجر به قلیایی شدن PH ادرار می‌شود و ممکن است کلسیم را در ادرار کاهش دهد. اما، این مسئله به دلیل وجود بافرهای دیگر در بدن تاثیری بر تعادل کلی کلسیم ندارد.

هیچ شواهدی مبنی بر تاثیر رژیم آلکالاین بر بهبود سلامت استخوان وجود ندارد. با این حال، این رژیم می‌تواند اثرات مثبت متعددی بر سلامتی داشته باشد:

 • دریافت بالای میوه و سبزی در رژیم غذایی الکالاین منجر به بهبود نسبت پتاسیم بر سدیم می‌شود؛ که این مسئله ممکن است موجب کاهش از دست دهی عضلات و نیز کاهش بیماری‌های مزمن دیگر مثل پرفشاری خون و سکته شود.
 • افزایش سطح هورمون رشد با پیروی از رژیم آلکالاین ممکن است باعث بهبود سلامت قلب و عروق، حافظه و عملکرد شناختی شود.
 • افزایش منیزیم داخل سلولی، که برای عملکرد سیستم آنتی اکسیدانی بسیار مهم است، یکی دیگر از اثرات مفید رژیم آلکالاین است.
 • قلیایی بودن ممکن است منجر به افزایش اثر بعضی از داروهای شیمی‌درمانی -که به PH بالاتر نیاز دارند- بشود.

باید توجه داشت که محتوای مواد معدنی میوه‌ها و سبزیجات در رژیم غذایی آلکالاین وابسته به خاکی است که در آن رشد کرده‌اند. این موضوع می‌تواند بر فواید نسبت داده شده به رژیم آلکالاین تاثیرگذار باشد؛ و متاسفانه تا به این لحظه مطالعات محدودی در این زمینه انجام شده است. (۴) ‌

سخن پایانی

اگر شما قصد پیروی از رژیم آلکالاین را دارید بهتر است ابتدا با متخصص تغذیه یا پزشک خود در این باره صحبت کنید. به خاطر داشته باشید که این رژیم اثری بر سطوح ph خون شما نخواهد داشت؛ اما، می‌تواند بر سلامت عمومی شما اثرات مثبت داشته باشد.

توصیه ما به شما داشتن یک رژیم غذایی بر پایه گیاهان و دریافت مقادیر قابل توجهی میوه، سبزیجات، غلات کامل، لوبیاها/ عدس، آجیل و دانه‌ها و کاهش دریافت گوشت، غذاهای فراوری شده و الکل است. (۶)

منابع:

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4916623/
 2. https://health.ucsd.edu/news/features/Pages/2019-05-06-pHear-pHactor-debunking-the-alkaline-diet.aspx
 3. https://health.usnews.com/best-diet/acid-alkaline-diet
 4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3195546/
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4916623
 6. https://www.mdanderson.org/publications/focused-on-health/the-alkaline-diet–what-you-need-to-know.h18-1592202.html
اشتراک‌گذاری

بنتو تلاش می‌کند تا آگاهی‌های لازم در خصوص تغذیه و رژیم‌های غذایی را برای مخاطبان خود ایجاد کند. این تیم با بهره‌گیری از منابع پزشکی و تحقیقات روز دنیا تلاش می‌کند تا به ارتقا دانش و سلامت افراد کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 9 =